Mircea Lucescu a castigat Cupa UEFA!

Apropo.ro / 21.05.2009, 00:31
Mircea Lucescu a reusit sa intre in lumea selecta a tehnicienilor care se pot lauda cu un trofeu continental.

Echipa ucraineana Sahtior Donetk, antrenata de Mircea Lucescu, a castigat Cupa UEFA, invingand, miercuri, dupa prelungiri, scor 2-1, formatia germana Werder Bremen, intr-un meci disputat pe stadionul Sukru Saracoglu din Istanbul, scrie Prosport.

Luiz Adriano a deschis scorul in minutul 26, cu o scarita ce l-a lasat spectator pe Wiese. Avantajul nu a tinut decat 10 minute. Naldo a sutat puternic pe poarta, iar portarul lui Sahtior a scapat mingea in poarta.

La finalul celor 90 de minute, scorul era tot 1-1, insa brazilienii pregateau ceva.

Centrarea lui Srna l-a gasit pe Jadson nemarcat in careu, iar lovitura a fost decisiva. Ucrainienii au batut 2-1, iar numele lui Mircea Lucescu va ramane in istorie pentru totdeauna.

Primul antrenor roman care castiga Cupa UEFA sau primul antrenor care sa duca pretiosul trofeu in Ucraina. Fotbalul l-a rasplatit pe Mircea Lucescu.

Mai multe detalii despre performanta celor doi romani de la Sahtior, pe SportLaMinut.ro

Sursa foto: Prosport