Nadal se simte ca acasa la Roland Garros

Apropo.ro / 09.06.2008, 10:18
Spaniolul Rafael Nadal a castigat, pentru a patra oara consecutiv, la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului.

Spaniolul Rafael Nadal a castigat, pentru a patra oara consecutiv, la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, dupa ce l-a invins din nou in finala pe marele sau rival, elvetianul Roger Federer.

Rafa a aratat fantastic de determinat pe suprafata lui draga, zgura, si a incheiat meciul in doar o ora si 48 de minute: 6-1, 6-3, 6-0.

“Il felicit pe Roger si ii multumesc pentru ca mi-a dat ocazia sa vad cum pierde un campion!”, a spus Nadal la finalul jocului.

Tenismanul spaniol, in varsta de 22 de ani, l-a egalat in istoria tenisului pe Bjorn Borg, singurul sportiv care reusise patru victorii consecutive (1978-1981). Castigand turneul fara a pierde vreun set, Nadal a reusit o performanta pe care suedezul o reusise in 1980.

Imagine: Mediafax Foto