Nadia implineste astazi 47 de ani! (Sport.ro)

Apropo.ro / 12.11.2008, 14:10
Prima gimnasta din lume care a obtinut nota zece intr-un concurs implineste azi 47 de ani, scrie Sport.ro.

Nadia Comaneci s-a nascut la 12 noiembrie 1961, la Onesti. De la sase ani, Nadia a inceput sa practice gimnastica, iar la 11 ani, Nadia a ocupat locul I in proba de individual compus a Campionateluor nationale de juniori, dar si in concursul pe echipe.

Doi ani mai tarziu, la Internationalele Romaniei, Nadia Comaneci s-a clasat pe primul loc in cinci probe: individual compus, paralele inegale, sol, barna si sarituri. In 1975, la 14 ani, Nadia Comaneci a ocupat primul loc la Campionatele Europene in patru probe: individual compus, sarituri, paralele inegale si barna, si cucereste medalia de argint la sol. In competitia preolimpica din acelasi an, Nadia a castigat aurul la individual compus si la paralele inegale.

Mai multe despre cariera Nadiei Comaneci, pe Sport.ro.