Olanda – România, 4-0! Portocala Mecanică a umilit Romania

De: Marian Andrei / 27.03.2013, 09:49
Olanda - România, 4-0! Portocala Mecanică a umilit Romania
Echipa națională a României a fost învinsă ieri, în deplasare, pe Amsterdam Arena, cu scorul de 4-0 (1-0), de reprezentativa Olandei, într-un meci din grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014.

Golurile partidei au fost marcate de Van der Vaart în minutul 12, Van Persie în minutele 56 și 65 (penalti) și Lens, în minutul 90.

Olanda: Vermeer – Janmaat, De Vrij, Martins Indi, Blind – De Guzman (Maher ’73), Strootman, Van der Vaart (Clasie ’80) – Lens, Van Persie (De Jong ’86), Robben. Selecționer: Louis van Gaal.

România: Pantilimon – Tamaș, Chiricheș, Gardoș, Raț – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa (Torje ’63), Grozav (Mutu ’68), Tănase (Chipciu ’60) – B. Stancu. Selecționer: Victor Pițurcă.

Cartonașe galbene: Martins Indi ’47, Blind ’61 / Chipciu ’88.

Imediat după golul de 2-0 marcat de Van Persie, suporterii români prezenți pe Amsterdam ArenA au început să îi ceară demisia selecționerului Victor Pițurcă.

6   Andorra 6 0 0 6 0 17 -17 0

În etapa următoare, programată la 6 septembrie, vor avea loc următoarele meciuri: România – Ungaria, Estonia – Olanda și Turcia – Andorra.