Olandezii au jumulit „Cocosul Galic”

Apropo.ro / 14.06.2008, 10:41
Olandezii au jumulit
Reprezentativa Olandei a castigat, cu scorul de 4-1, meciul disputat la Berna impotriva selectionatei Frantei.

Reprezentativa Olandei a castigat, cu scorul de 4-1 (1-0), meciul impotriva selectionatei Frantei, contand pentru etapa a doua a grupei C de la Campionatul European si au obtinut biletele de calificare pentru sferturile competitiei.

In minutul 9, Van der Vaart a executat un corner de pe partea dreapta si Kuyt a reluat cu capul in plasa de la sase metri deschizand scorul pentru olandezi.

Olanda si-a majorat avantajul in minutul 59, atunci cand Van Persie a reluat in plasa o centrare venita de la Robben, dupa o faza colectiva de atac la care a mai participat si Van Nistelrooy.

Franta a redus din diferenta in minutul 71 prin Henry, care a deviat balonul centrat de pe partea dreapta de Ribery.

La doar un minut Olanda a refacut diferenta de doua goluri, scor 3-1. Robben a pastruns pe partea stanga si a sutut puternic din unghi invingandu-l pe Coupet.

Sneijder a stabilit scorul final, scor 4-1, in minutul 90+2, cu un sut de la 22 de metri sub bara transversala.

Henry, dezamagit de evolutia francezilorIn celalalt meci al grupei, reprezentativa Romaniei a incheiat la egalitate, scor 1-1, partida impotriva Campioanei Mondiale en-titre, Italia.

In urma acestor rezultate, tricolorii se claseaza pe locul al doilea in grupa, cu sanse reale de calificare in sferturile de finala ale competitiei.

Olanda: 1. Van der Sar – 21. Boulahrouz, 2. Ooijer, 4. Mathijsen, 5. Van Bronckhorst – 17. De Jong, 8. Engelaar (11. Robben ’46) – 18. Kuyt (7. Kuyt ’55), 23. Van der Vaart (14. Bouma ’78), 10. Sneijder – 9. Van Nistelrooy.
Antrenor: Marco van Basten.

Franta: 23. Coupet – 19. Sagnol, 15. Thuram, 5. Gallas, 13. Evra – 10. Govou (8. Anelka ’75), 20. Toulalan, 6. Makelele, 7. Malouda (18. Gomis ’60) – 22. Ribery – 12. Henry.
Antrenor: Raymond Domenech.

Imagine: Mediafax Foto