Optimile Ligii Campionilor: Bayer Leverkusen – FC Barcelona, scor 1-3

De: Dragos Tanase / 15.02.2012, 09:59
Optimile Ligii Campionilor: Bayer Leverkusen - FC Barcelona, scor 1-3
Echipa spaniolă FC Barcelona a învins, marți, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), formația germană Bayer Leverkusen, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, informează site-ul oficial al UEFA.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Alexis Sanchez ’41, ’55 și Messi ’88, în timp ce pentru gazde a înscris Kadlec, în minutul 52.

Echipe:

Bayer Leverkusen: Leno – Corluka (Da Costa ’90+1), M. Friedrich, Schwaab, Kadlec – Reinartz, Rolfes (Kiessling ’77), Bender – Renato Augusto, Castro – Schurrle (Bellarabi ’90). Antrenor: Robin Dutt.

FC Barcelona: Victor Valdes – Dani Alves, Mascherano, Puyol, Abidal – Busquets – Fabregas, Iniesta (Thiago Alcantara ’61) – Adriano (Pedro Rodriguez ’70), Messi, Alexis Sanchez (Cuenca ’86). Antrenor: Josep Guardiola.

Partida retur se va disputa pe 7 martie.

În cealaltă partidă, Apoel Nicosia, una dintre marile surprize ale acestei primăveri de Ligă, a plecat învinsă la limită de la Lyon, dar păstrează șanse pentru partida din retur. Singurul gol al partidei a fost înscris de Lacazette, în minutul 58. Partida retur se va disputa tot pe 7 martie.

Program Liga Campionlor – optimi (primul tur)

14 Feb: Leverkusen – Barcelona (21:45)
14 Feb: Lyon – APOEL (21:45)
15 Feb: Zenit – Benfica (19:00)
15 Feb: Milan – Arsenal (21:45)
21 Feb: ȚSKA Moscova – Real Madrid (19:00)
21 Feb: Napoli – Chelsea (21:45)
22 Feb: Basel – Bayern (21:45)
22 Feb: Marseille – Internazionale (21:45)

Vezi cine a arbitrat partida Leverkusen-Barcelona și câte cartonașe galbele s-au dat, pe Mediafax.ro