Polonia a facut pace cu Austria

Apropo.ro / 13.06.2008, 09:50
Reprezentativele Poloniei si Austriei au terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat la Viena.

Reprezentativele Poloniei si Austriei au terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat la Viena, contand pentru grupa B de la Campionatul European de fotbal.

Brazilianul Rogerio Guerreiro, naturalizat polonez inainte de Euro-2008, a marcat in minutul 30, cand a reluat in plasa o minge centrata de Saganowski dupa o pasa de pe dreapta de la Smolarek.

Egalarea Austriei a fost adusa de cel mai in varsta jucator de la turneul final, Ivica Vastici, 38 de ani, care a transformat un penalti acordat dupa ce Prodl a fost tras de tricou de Wasilewski.

In urma acestui rezultat, ambele echipe pastreaza sanse de calificare in faza sferturilor competitiei, totul depinzand insa de rezultatele inregistrate in ultimele partide ale grupei.

In cealalta partida a grupei, reprezentativa Croatiei a reusit sa se impuna in fata Germaniei, cu scorul de 2-1.

Imagine: Mediafax Foto