Prima remiza pentru Dinamo în actualul sezon al Ligii I

Apropo.ro / 19.11.2006, 16:28
Echipa Dinamo București a înregistat, sâmbata, prima remiza în actuala ediție a Ligii I, dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul cu Unirea Urziceni, disputat în etapa a XVI-a, transmite trimisul MEDIAFAX. Dinamo a deschis scorul în minutul 40, atunci când

Dinamo a deschis scorul în minutul 40, atunci când Ionel Ganea a reluat din întoarcere de la 15 metri, în stânga lui Grigorie.

În minutul 43, Nicu Epaminonda a trimis mingea în bara, profitând de o greșeala a lui Gaev.

Unirea Urziceni a egalat în minutul 65, prin Gheorghe Rohat, care a marcat cu capul de la aproximativ 5 metri, dupa un corner executat de pe partea dreapta de Liviu Negoița.

În minutul 68, Bogdan Aldea de la Unirea Urziceni a șutat mingea în bara.

Liviu Negoița a fost eliminat de pe teren în minutul 90+3, pentru cumul de cartonașe.

Unirea Urziceni: 12. Stelea (77. Grigorie ’18) – 16. Nicu, 5. Rohat, 29. D. Munteanu, 21. Fl. Ganea – 2. C. Dobre, 4. C. Vlad, 24. L. Negoița, 8. Cr. Constantin – 9. Costescu (20. Aldea ’60), 25.Kalle (14. S. Stancu ’72). Antrenor: Dan Petrescu.

Dinamo: 1. Gaev – 16. Blay, 21. Galamaz, 4. Moți, 3. Pulhac – 27. Predescu (15. D. Șerban ’55), 28. Tameș (25. Ropotan ’46), 6. Margaritescu, 20. Adr. Cristea – 19. Ganea, 10. Danciulescu (9. Cl. Niculescu ’75). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonașe galbene: Negoița ‘3, Dobre ’25, Aldea ’70, Cr.Constantin ’57 / Moți ’10, Ropotan ’71

Cartonaș roșu: Negoița ’90+3

Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Alexandru Tudor (centru) – Cristian Nica, Sebastian Gheorghe (asistenți) – Mihai Ene (rezerva).

Observatorii partidei la care au asistat aproximativ 7.000 de spectatori au fost Mircea Ionescu și Aron Huzu.

La meci au asistat președintele LPF, Dumitru Dragomir, directorul general al FRF, Ionuț Lupescu, dar și fostul acționar al FC Dinamo, Gigi Nețoiu.

Imediat dupa fluierul final al primei reprize, antrenorul Dan Petrescu a șutat nervos o minge în direcția arbitrului Alexandru Tudor, care i-a facut semn sa mearga în tribuna.

Dinamo a remizat așadar pentru prima oara în actualul sezon, dupa ce, în primele 15 etape, a obținut 14 victorii și a pierdut un meci, cu CFR Cluj.