Rafael Nadal revine cu victorie

Apropo.ro / 13.08.2009, 14:03
Rafael Nadal a castigat primul meci dupa o pauza luata in luna mai cand a suferit o accidentare la genuchi.

Nadal sufera de tendinita la ambii genunchi de la varsta de 21 de ani si a jucat mult timp cu bandaje. In ultima perioada problemele au devenit din ce in ce mai mari, asa ca  a decis sa ia o perioada de pauza. Din cauza acestei accidentari el s-a vazut nevoit sa se retraga de la Wimbledon, unde urma sa-si apere titlul. Ba mai mult, au existat zvonuri cum ca s-ar putea retrage din tenis.

Acesta a pierdut astfel primul loc in clasamentul ATP, fiind devansat de elevetianul Roger Federer. Nadal a revenit la antrenamente in luna iulie, dar a recunoscut ca nu este inca in cea mai buna forma. Principalul sau obiectiv il reprezinta revenirea la forma care l-a consacrat, cat mai repede si astfel sa redevina numarul unu mondial.

Nadal a revenit in circuitul ATP prin participarea la turneul de la Montreal. Acesta s-a calificat in optimi dupa ce adversarul sau, David Ferrer a abandonat in primul set, la scorul de 4-3.

Sursa foto: Prosport