Rapid a câștigat, cu scorul de 4-0, meciul restant cu Oțelul Galați

Apropo.ro / 20.04.2006, 10:46
Echipa Rapid București a câștigat, cu scorul de 4-0 (3-0), meciul disputat, miercuri, pe teren propriu, în compania formației Oțelul Galați, restant din etapa a XX-a a Diviziei A. În minutul 9, rapidistul Daniel Niculae a trimis mingea chiar la încheietura

În minutul 9, rapidistul Daniel Niculae a trimis mingea chiar la încheietura barelor porții galațene.

Rapid a deschis scorul în minutul 11, când același Daniel Niculae a înscris cu latul, de la zece metri, dupa o centrare de pe partea dreapta a lui Valentin Badoi și o deviere greșita a fundașului galațean Șomodean.

Nicolae Grigore a ridicat scorul la 2-0, în minutul 21, când a înscris cu un șut plasat, de la limita careului de 16 metri, în stânga portarului galațean Cosmin Vâtca.

Lucian Burdujan a majorat diferența în minutul 23, înscriind, de la cinci metri, în dreapta lui Vâtca, dupa ce portarul a respins în fața un balon șutat de atacantul rapidist.

În minutul 67, un gol marcat de Alexandru Balțoi (Oțelul) a fost anulat pentru ofsaid. Viorel Moldovan a stabilit scorul final al partidei, 4-0, în minutul 77, înscriind, de la cinci metri, dupa o centrare de pe dreapta a lui Badoi.

Rapid: 32. Minca – 23. M. Constantin, 24. Maftei, 6. I. Rada – 9. Badoi, 18. N. Grigore, 25. R. Stancu (13. E. Dica ’78), 5. I. Stancu – 19. Pancu (99. V. Moldovan ’56), 20 Burdujan (8. V. Negru ’46) – 21. D. Niculae. Antrenor: Razvan Lucescu.

Oțelul: 82. Vâtca – 7. Cr. Craciun, 27. Șomodean (4. Rancan ’80), 5. M. Baciu, 25. Semeghin – 20. Brujan (15. I. Badescu ’63), 18. Sg. Costin, 24. G. Paraschiv, 10. I. Apostol (14. V. Tanase ’60) – 19. D. Stan, 9. Balțoi. Antrenor: Petre Grigoraș.

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Sorin Corpodean, ajutat de asistenții Eduard Dumitrescu și Eduard Crângașu. Rezerva a fost Lucian Dan.

Observatori la aceasta partida au fost delegați Florin Prunea și Dan Dragoș Craciun.

La meciul disputat pe stadionul Giulești-Valentin Stanescu au asistat aproximativ 6.000 de spectatori. Galeria echipei Rapid a scandat numele lui Marius Maldarașanu și i-a cântat „La mulți ani”. Mijlocașul rapidist, care a împlinit, miercuri, 31 de ani, a salutat suporterii de la tribuna oficiala, de unde a urmarit partida, fiind accidentat.

La partida nu au asistat, așa cum se anunțase, și suporteri ai echipei Middlesbrough, deoarece nu li s-a permis acest lucru de catre forțele de ordine care i-au însoțit. Liderul galeriei rapidiste, Gheorghe Raducanu, a declarat, pentru MEDIAFAX, ca fanii rapidiști se vor întâlni totuși cu cei englezi în cursul nopții sau joi dimineața, pentru a le înmâna câteva steaguri alb-vișinii pe care sa le ia la meciul cu Steaua, din prima manșa a semifinalelor Cupei UEFA.

Inițial, meciul Rapid – Oțelul ar fi trebuit sa se dispute la 5 aprilie, însa a fost amânat deoarece în ziua urmatoare formația giuleșteana trebuia sa întâlneasca Steaua, în manșa secunda a sferturilor Cupei UEFA.

Din etapa a XX-a a fost amânat și meciul Steaua – Pandurii Târgu Jiu, care se va disputa în 3 mai.