Rapid a invins Ceahlaul

Apropo.ro / 20.12.2007, 09:44
Rapid a invins Ceahlaul Piatra Neamt si incheie anul 2007 pe locul doi in clasament, la cinci puncte distanta de liderul CFR Cluj

Rapid Bucuresti a invins, cu scorul de 1-0 (0-0), formatia Ceahlaul Piatra Neamt, intr-un meci restant din etapa a IX-a a Ligii I, si incheie anul 2007 pe locul doi in clasament, la cinci puncte distanta de liderul CFR Cluj.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat, in minutul 55, de Lucian Burdujan, care a inscris de la patru metri, de langa Nohai, dupa o centrare de pe dreapta a lui Stefan Grigorie.

Ambele echipe au solicitat cate un penalti. Rapid in minutul 63, la o patrundere in careu a lui Cesinha, care a fost „agatat” de Bruno Fernandes, iar Ceahlaul in minutul 70, cand, la o faza prelungita de atac la poarta Rapidului, Viorel Frunza, deposedat din spate de Costin Lazar, s-a prabusit la pamant.

Ceahlaul: 1. Multescu – 20. Nohai, 6. Bruno Fernandes, 24. Forminte, 18. Barna – 15. Cebotaru, 5. Hamza – 29. Ayza (7. N. Raducan ’46 / 44. V. Frunza ’65), 8. C. Schumacher (10. Vranjkovici ’65), 11. M. Oprea – 9. R. Doicaru. Antrenor: Viorel Hizo.

Rapid: 99. Andrade – 21. Sapunaru, 24. Maftei, 23. M. Constantin, 19. Bozovici – 16. Herea (17. Maldarasanu ’71), 15. C. Lazar, 8. St. Grigorie (18. N. Grigore ’63), 7. Cesinha – 29. Buga (11. Boya ’72), 20. Burdujan. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonase galbene: Bruno Fernandes ’44, Vranjkovici ’89.

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Tiberiu Lajos, ajutat de asistentii Miklos Nagy si Sebastian Stoianof si de rezerva Sorin Tarcea. Observatorii intalnirii au fost Dumitru Mihalache si Dan Dragos Craciun.

La partida au asistat 2.000 de spectatori, intre care 200 de suporteri rapidisti.