Rapid face spectacol fara spectatori

Apropo.ro / 10.04.2008, 10:38
Echipa din Giulesti a invins fara probleme, cu scorul de 3-0 (1-0), formatia Poli Iasi, intr-un meci din etapa a XXVIII-a a Ligii I.

Rapid a deschis scorul in minutul 30, prin Nicolae Grigore. Acesta a primit o pasa pe culoar, a dejucat pasul la ofsaid al fundasilor adversi si a marcat de la 20 de metri, peste portarul Branet, iesit la marginea careului.

In minutul 61, Daniel Pancu a marcat pentru 2-0, cu un sut de la 15 metri, in stanga lui portarului iesean, dupa o actiune personala in care a driblat trei adversari.

Mugurel Buga a stabilit scorul final al intalnirii, 3-0, in minutul 82. Boya a receptionat o pasa in adancime si i-a pasat printre doi adversari lui Buga, care a marcat cu latul, de la 14 metri, peste portarul Branet.

"3-0 pare un scor de neprezentare, dar a fost greu, ne-a iesit jocul. Acum vreau continuitate, adica sa fie la fel si cu CFR. Vreau trei-patru victorii la rand. Iasiul nu a jucat asa de prost precum a zis Ionut Popa" a declarat Rada.

"Am crezut ca putem profita de situatia Rapidului, dar cu jucatori ca ai mei, nicio sansa. Cu orice risc, o sa dau vreo 10 jucatori afara, chit ca raman cu doar 10 jucatori. Nu alearga, nu paseaza, au fost lamentabili, e cel mai frumos cuvant care li se poate adresa. Daca intru in pantofi pe teren, tot bat mai bine loviturie libere ca Sfarlea. Jucatorii mei nu merita niciun ban, nici macar un pahar cu apa. Doar contractul ma mai tine la Iasi. M-am saturat sa fac echipe cu jucatori liberi de contract. Imi vine sa ma las de fotbal. I-am desfiintat in vestiar, ii desfiintez si acum. Au fost hilari, penibili, le-am zis sa se lase. N-au raspuns, ce aveau tupeul sa raspunda?", a spus Ionut Popa la sfarsitul partidei.

Rapid: 1. Danut Coman, 91. Vladimir BožoviÇ, 24. Vasile Maftei , 23. Marius Constantin, 21. Cristian Sapunaru, 7. Cesihna, 19. Daniel Pancu, 18. Nicolae Grigore, 10. Emil Dica , 11. Pierre Boya, 20. Lucian Burdujan
Rezerve: 99. Elinton Andrade, 5. Ionut Stancu , 2. Philippe Leonard, 8. Stefan Grigorie, 16. Ovidiu Herea, 30. Joao Paulo, 29. Mugurel Buga
Antrenor: Marian Rada

Poli Iasi: 1. Cristian Branet, 24. Bogdan Straton, 19. Homei Sergiu, 23. Adrian Ilie, 22. Kalai Iosif, 14. Sfarlea Sebastian, 25. Milea Ciprian, 21. Naidin Leonard, 8. Gustavo Paruolo, 7. Dominik Bernsjak, 10. Andrei Cristea
Rezerve: 33. Traian Marc, 77. Cornel Buta, 2. Toma Adrian, 18. Romulus Miclea, 11. Mijin Svetozar, 29. Palimaru Clement, 17. Dan Leucuta
Antrenor: Ionut Popa