Rapid – Hapoel: 1-3! Rezultatele din Europa League

De: Pandaru Alin Daniel / 01.12.2011, 09:58
Rapid - Hapoel: 1-3! Rezultatele din Europa League
Echipa Rapid Bucuresti a fost invinsa, miercuri, pe Arena Nationala, cu scorul de 3-1 (3-1), de formatia israeliana Hapoel Tel Aviv, intr-un meci contand pentru grupa C a Ligii Europa.

Golul echipei Rapid a fost reusit de Deac ’43, din penalti, in timp ce pentru Hapoel au punctat Igiebor ’12, Tamuz ’39 (penalti) si Toama ’45+1.

Fanii i-au intampinat pe jucatorii rapidisti cu huiduieli la intrarea pe teren, dupa pauza.

Galeria Rapidului nu a mai incurajat echipa in repriza a doua, iar in ultimele zece minute ale partidei i-a ironizat pe jucatori scandand „Ole” la fiecare pasa reusita.

In urmatoarea etapa, ultima din Grupa C a Ligii Europa, Rapid va intalni in deplasare formatia olandeza PSV Eindhoven.

Rezultatele inregistrate, miercuri, in etapa a 5-a a Ligii Europa sunt urmatoarele:

Grupa A

Rubin Kazan (Rusia) – Shamrock Rovers (Irlanda) 4-1 (2-1)

Au marcat: Valdez ’10, 51, Natcho ’36, Martins ’62 / Oman ’12

Tottenham Hotspur (Anglia) – PAOK Salonic (Grecia) 1-2 (1-2)

Au marcat: Modrici ’39 (p) / Salpingidis ‘6, Athanasiadis ’14

Clasament: 1. PAOK – 11 puncte; 2. Rubin – 10 puncte, 3. Tottenham – 7 puncte; 4. Shamrock – 0 puncte.

Grupa B

Standard Liege (Belgia) – Hannover ’96 (Germania) 2-0 (1-0)

Au marcat: Tchite ’26, Cyriac ’59

Vorskla Poltava (Ucraina) – FC Copenhaga (Danemarca) 1-1 (1-1)

Au marcat: N’Doye ’31 (a) / N’Doye ’37

Clasament: 1. Standard – 11 puncte, 2. Hannover – 8 puncte, 3. FC Copenhaga – 5 puncte, 4. Vorskla – 2 puncte.

Grupa C

Legia Varsovia (Polonia) – PSV Eindhoven (Olanda) 0-3 (0-1)

Au marcat: Zewlakov ’32 (a), Mertens ’59 (p)

Rapid Bucuresti (Romania) – Hapoel Tel Aviv (Israel) 1-3 (1-3)

Au marcat: Deac ’43 (p) / Igiebor ’12, Tamuz ’39 (p), Toama ’45+1

Clasament: 1. PSV Eindhoven – 13 puncte; 2. Legia Varsovia – 9 puncte; 3. Hapoel Tel Aviv – 4 puncte; 4. Rapid – 3 puncte.

Grupa G

Malmo FF (Suedia) – AZ Alkmaar (Olanda) 0-0

Metalist Harkov (Ucraina) – Austria Viena (Austria) 4-1 (2-1)

Au marcat: Devic ’16, Edmar ’40, Gueye ’60, Sosa ’90 / Mader ’19

Clasament: 1. Metalist – 13 puncte; 2. AZ Alkmaar – 7 puncte; Austria – 5 puncte; Malmo – 1 punct.

Grupa H

Sporting Braga (Portugalia) – Birmingham FC (Anglia) 1-0 (0-0)

A marcat: Hugo Viana ’51

NK Maribor (Slovenia) – FC Bruges (Belgia) 3-4 (1-0)

Au marcat: Volas ’11, ’68, Donk ’51 (a) / Dirar ’74, ’77, Akpala ’82, Donk ’90

Clasament: Braga – 10 puncte; Birmingham – 7 puncte; FC Bruges – 7 puncte; Maribor – 1 punct.

Grupa I

Celtic Glasgow (Scotia) – Atletico Madrid (Spania) 0-1 (0-1)

A marcat: Arda Turan ’30

Rennes (Franta) – Udinese (Italia) 0-0

Clasament: Atletico – 10 puncte, Udinese – 8 puncte, Celtic – 5 puncte, Rennes – 3 puncte.

Celelalte partide din aceasta etapa a Ligii Europa, printre care se numara Schalke 04 – Steaua si FC Vaslui – Lazio, vor avea loc astazi.

Ultima etapa a grupelor Ligii Europa se va desfasura in 14 si 15 decembrie.