Rapid învinge cu scorul de 7-0 pe Oțelul

Apropo.ro / 06.11.2006, 09:17
Echipa Rapid a învins, duminica, în deplasare, cu scorul de 7-0 (3-0), formația Oțelul Galați, în etapa a XIV-a a Ligii I, și a stabilit scorul campionatului, transmite corespondentul MEDIAFAX. Golurile au fost marcate de Zicu '37, '77, N. Grigore '39, Mazilu

Golurile au fost marcate de Zicu ’37, ’77, N. Grigore ’39, Mazilu ’45+1, ’57, Badoi ’59, Buga ’74.

Rapid a deschis scorul în minutul 37, prin Ianis Zicu, care a primit o centrare de pe partea stânga, a preluat, a driblat un fundaș galațean și a marcat din 7-8 metri.

Nicolae Grigore a marit diferența de pe tabela de marcaj în minutul 39, dupa o centrare de la Badoi

Ionuț Mazilu a dus scorul la 3-0, în minutul 45+1, dupa ce a scapat singur cu Vâtca și a marcat cu un șut din interiorul careului. Ionuț Mazilu a marcat primul sau gol de la transferul la Rapid.

Mazilu a înscris al doilea gol al sau pentru Rapid în minutul 57, dupa centrarea lui Buga de pe partea dreapta.

Rapidul a dus scorul la 5-0 în minutul 59, dupa ce Valentin Badoi a marcat din lovitura libera de la aproximativ 22 de metri.

În minutul 74, scorul a devenit de 6-0 pentru Rapid, dupa ce Mugurel Buga a ramas singur cu portarul Cosmin Vâtca și a marcat de la 12 metri.

Ianis Zicu a dus scorul la 7-0, în minutul 77, când a marcat cu capul din șase metri, dupa o centrare de pe partea dreapa a lui Badoi.

Oțelul: 82. Vâtca – 20. Brujan (23. Fl. Lazar ’62), 3. Nogo, 5. Baciu, 25. Semeghin – 9. Balțoi (11. Gado ’48), 6. C. Marginean, 18. Sg. Costin, 19. D. Stan (14. V. Tanase ’62) – 24. G. Paraschiv, 27. E. Jula. Antrenor: Petre Grigoraș.

Rapid: 1. Coman – 23. M. Constantin, 14. Perja, 6. Rada – 9. Badoi, 17. Maldarașanu (15.C. Lazar ’68), 18. N. Grigore, 10. Karamyan – 29. Buga (5. I.Stancu ’76), 7. Zicu, 27. Mazilu (99. V. Moldovan ’62). Antrenor: Razvan Lucescu

Cartonașe galbene: Nogo ’31, Semeghin ’37, Marginean ’25 / Buga ’42

Meciul a fost arbitrat de Sorin Corpodean, ajutat la cele doua linii de Miklos Nagy și Florin Buzarnescu. Rezerva a fost Ionica Serea

Observatorii partidei, la care au asistat 4.500 de spectatori, au fost Mircea Dancu și Daniel Prodan.

La meci au fost prezenți aproximativ 150 de suporteri ai Rapidului.

În minutul 81, secundul formației bucureștene, Marian Rada, a fost trimis în tribune.

Echipa Rapid nu a mai câștigat la diferența de șapte goluri în deplasare din 30 martie 1947, data la care s-a impus, cu scorul de 8-1, în fața formației Minerul Petroșani, în sezonul 1947/1948.

Razvan Lucescu spune ca rapidiștii s-au temut de meciul cu Oțelul

Tehnicianul Razvan Lucescu a declarat ca s-a temut de meciul cu Oțelul Galați, câștigat de Rapid cu scorul de 7-0, duminica, în etapa a XIV-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Ne-am temut de acest meci, de aceea am fost foarte motivați și am luat jocul foarte în serios. Faptul ca am marcat primele doua goluri unul dupa altul, nelâsând Oțelul sa intre în joc, a dus la acest deznodamânt. Este mai puțin important daca am mai obținut o astfel de victorie în cariera, ci cele trei puncte”, a spus Lucescu.

Întrebat daca se bucura pentru golurile lui Romeo Surdu, din meciul cu CFR Cluj – Dinamo, scor 2-1, știind faptul ca jucatorul clujean este finul tehnicianului rapidist, Razvan Lucescu a raspuns: „Surdu și-a facut singur un cadou, este jucatorul Clujului, nu ma intereseaza rezultatele lui Dinamo și ale altor echipe”.

Razvan Lucescu nu crede ca Petre Grigoraș ar trebui sa-și dea demisia din funcția de antrenor principal al echipei Oțelul. „Probabil ca a fost un accident, trebuie felicitați ca au ajuns pâna aici”, a spus Lucescu.

Atacantul Viorel Moldovan crede ca Rapid a facut un meci perfect. „Am jucat foarte bine azi, ne-a intrat tot, a fost un meci perfect. Dar importante sunt cele trei puncte, mai ales ca ne-am temut de Oțelul”, a spus Moldovan..