Rezultat dezastruos: Steaua – Stuttgart, 1-5

De: Marian Andrei / 23.11.2012, 09:45
Rezultat dezastruos: Steaua - Stuttgart, 1-5
Echipa Steaua București a fost învinsă, joi, pe Arena Națională din Capitală, cu scorul de 5-1 (4-0), de formația germană VfB Stuttgart, într-un meci din etapa a V-a a grupei E a Ligii Europa,

Calificarea echipei Steaua în primăvara europeană se va juca în ultimul meci al grupei, în deplasare, cu FC Copenhaga, în care Steaua are nevoie de cel puțin un meci egal.

Golurile formației germane au fost marcate de Tașci în minutul 5, Harnik în minutul18, Sakai în minutul23 și Okazaki în minutele 31 și 55. Pentru Steaua a înscris Mihai Costea, în minutul 83.

Steaua București: Tătărușanu – Szukala, Chiricheș, Gardoș (M. Costea ’32) – Chipciu, Bourceanu, Pintilii (Prepeliță ’58), Latovlevici – Ad. Popa, Rusescu, Tănase (Adi Rocha ’62). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

VfB Stuttgart: Ulreich – Sakai (Rudiger ’70), Tașci, Rodriguez, Molinaro – Harnik (Traore ’61), Kvist, Kuzmanovici, Okazaki – Gentner (Hajnal ’46), Ibisevici. Antrenor: Bruno Labbadia.

Cartonașe galbene: Bourceanu ’45+2, Prepeliță ’67, Chipciu ’78 / Kuzmanovici ’37, Kvist ’60, Ibisevici ’90+1.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Grecia, cu Michael Koukoulakis la centru. Koukoulakis a fost ajutat la cele două linii de Dimitrios Saraidaris și Damianos Efthimiadis, asistenți suplimentari au fost Stavros Tritsonis și Andreas Pappas, iar arbitru de rezevă a fost Michael Karsiotis.

La meci au asistat aproximativ 51.000 de spectatori, între care și 250 de fani ai echipei oaspete.