Rezultate înregistrate de atletele din România la Cupa Europei

Apropo.ro / 06.03.2006, 10:18
Rezultate înregistrate de sportivele române la cea de-a treia ediție a Cupei Europei de atletism în sala, de la Lievin, competiție la care România s-a clasat pe poziția a treia la feminin: Maria Cioncan a ocupat primul loc în proba de 800 metri, cu timpul 2:02.21,

Maria Cioncan a ocupat primul loc în proba de 800 metri, cu timpul 2:02.21, fiind urmata de Ewelina Setowska (Polonia, 2:02.58) și Svetlana Cherkasova (Rusia, 2:02.78).

În proba de 60 metri, Angela Moroșanu s-a clasat pe poziția a treia, cu timpul de 7 secunde și 32 de zecimi, dupa Christine Arron (Franța, 7.16) și Olga Khalandyreva (Rusia, 7.29).

La ștafeta 800 m/600 m/400 m/200 m, echipa României, formata din Mihaela Neacșu, Iuliana Popescu, Angela Moroșanu și Ionela Târlea-Manolache, a terminat pe poziția a doua, cu timpul 4:49.96. Primul loc a fost ocupat de Rusia (4:47.48).

În proba de triplusalt, câștigata de sportiva rusa Oksana Rogova (14,08 metri), Mariana Solomon s-a clasat pe poziția a doua, cu o performanța de 14,04 metri.

Ionela Târlea-Manolache a ocupat locul patru în proba de 400 metri, cu timpul 53.08, iar Elena Iagar s-a clasat pe aceeași poziție la 1.500 metri (4:17.22). De asemenea, în proba de 60 m garduri , Viroca Țigau a ocupat locul 6, cu timpul 8.16, iar Cristina Casandra s-a clasat pe locul cinci la 3.000 metri, cu timpul 9:09.43.