România a învins Slovenia și a trecut pe primul loc în grupa

Apropo.ro / 03.06.2007, 12:20
Reprezentativa României a învins, sâmbata, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa naționala a Sloveniei și a trecut pe primul loc în clasamentul grupei G a preliminariilor Euro-2008. Pentru România au marcat Tamaș '51 și Nicolița '78. Slovenia a

Pentru România au marcat Tamaș ’51 și Nicolița ’78. Slovenia a punctat prin Vrsici ’90+2.

România a deschis scorul în minutul 51, prin Gabriel Tamaș, aflat la primul sau gol pentru echipa naționala. Nicolița a executat un corner de pe partea dreapta, Mutu a reluat cu capul, iar portarul Samir Handanovici a respins de pe linia porții, însa numai pâna la Tamaș care a înscris din unghi, cu un șut violent, sub bara.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 68, când Banel Nicolița a marcat și el primul sau gol sub tricolor. Nicolița a primit o pasa de la Marica, mingea a fost interceptata de Cesar, acesta a vrut sa paseze la un coechipier, dar stelistul a recuperat și, scapat singur cu Handanovici, a înscris cu un șut de la 10 metri lateral dreapta la colțul lung.

În minutul 79, slovenul Bostjan Cesar și atacantul Daniel Niculae s-au încaierat la marginea terenului și au primit amândoi direct cartonașul roșu, urmând sa fie suspendați pentru meciul de miercuri, 6 iunie, de la Timișoara.

Slovenia a redus din diferența în minutul 90+2, prin Vrsici. Dupa un corner de pe partea dreapta, Lavrici a reluat cu capul spre poarta, de lânga Chivu, mingea a ajuns la Vrsici, care a înscris din voleu, de la aproximativ patru metri.

Slovenia: 1. S. Handanovici – 20. Ilici, 4. Mavrici, 5. Cesar, 15. Jokici – 11. Komac, 7. Șukalo (13. Vrsici ’83), 10. Ceh, 8. Koren (19. Birsa ’52) – 14. Rakovici (9. Novakovici ’61), 17. Lavrici. Antrenor: Matjaz Kek.

România: 1. Lobonț – 2. Contra, 4. Tamaș, 5. Chivu, 3. Raț – 16. Nicolița, 6. Codrea, 13. D. Stoica (18. G. Mureșan ’78), 11. Roșu (8. Zicu ’62) – 9. Marica (21. D. Niculae ’74), 10. Mutu. Antrenor: Victor Pițurca.

Cartonașe galbene: Șukalo ’18, Mavrici ’26, Cesar ’34, Rakovici ’40, Koren ’43 / Mutu ’38, Nicolița ’80.

Cartonașe roșii: Cesar ‘ 79 / D. Niculae ’79.

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Scoția, condusa la centru de Stuart Dougal, ajutat la cele doua linii de asistenții Martin Cryans și Francis Andrews. Al patrulea oficial a fost Douglas McDonald.

Imediat dupa golul de 2-0, jucatorii români au pasat timp de aproximativ un minut în propria jumatate de teren, fiecare atingere de balon fiind întâmpinata cu „Ole”-uri de cei aproximativ 2.500 de suporteri români prezenți la Celje.

În tribune au fost prezenți circa 8.500 de spectatori.

Jucatorii Dorin Goian, Adrian Cristea și Florentin Petre au urmarit meciul de la tribuna I a stadionului din Celje.

Jucatorul Gabriel Mureșan, legitimat la Gloria Bistrița, a debutat în echipa naționala a României, fiind trimis în teren în minutul 78 al întâlnirii de la Celje, în locul lui Dorel Stoica.

Robert Koren (Slovenia) a primit al doilea cartonaș galben din aceste preliminarii și va fi suspendat la meciul retur programat miercuri, 6 iunie, la Timișoara. Tot pentru cumul de avertismente ar fi fost suspendat și Cesar, însa el a fost și eliminat în acest meci.

În urma acestui rezultat și a meciurilor Belarus – Bulgaria, scor 0-2, și Albania – Luxemburg, scor 2-0, clasamentul grupei G este urmatorul:

1.România 6 4 2 0 12-4 14 puncte

2.Olanda 6 4 2 0 8-2 14

3.Bulgaria 6 3 3 0 9-3 12

4.Belarus 6 2 1 3 9-13 7

5.Albania 6 1 3 2 5-6 6

6.Slovenia 6 1 1 4 5-10 4

7.Luxemburg 6 0 0 6 1-11 0.