Romania a ratat si medaliile de bronz la CM din Franta

Apropo.ro / 16.12.2007, 17:09
Reprezentativa Romaniei a fost invinsa, cu scorul de 36-35 (11-18, 32-32), de echipa nationala a Germaniei, in finala pentru locul trei.

Nationala de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa, duminica, la Paris, dupa doua reprize de prelungiri, de reprezentativa Germaniei, cu scorul de 36-35 (11-18, 32-32), in finala mica a Campionatului Mondial, incheind competitia pe locul patru.

Interul Adina Meirosu a continuat evoluatia buna din semifinala cu Rusia si a deschis scorul in confruntarea cu Germania, 0-2, dar Worz si Jurack au ripostat de trei ori (3-2, min. 6). Mult mai montate dupa eliminarea din semifinale, tricolorele au avut alt tonus in debutul partidei, 4-7 (min. 11), avand cei mai apropiati aliati in portarul Luminita Dinu si Adina Meirosu. De cealalta parte, interul Grit Jurack a fost de neoprit. La mijlocul reprizei, Romania avea trei goluri (6-9 si 7-10), dupa care au urmat momente guvernate de lipsa de concentrare de ambele parti. Totusi, Romania n-a cedat, cum s-a intamplat in alte partide de pana atunci, iar incurajarile permanente dintre jucatoare si banca tehnica au ajutat echipa sa-si conserve un avantaj linistitor (8-13, min. 21). Momentul psihologic al primei reprize a avut loc in minutul 23, la scorul 9-14, cand Luminita Dinu a aparat de la 7 metri in fata golgeterei CM, Grit Jurack, trecandu-si in cont cea de-a 14-a reusita din 21 de suturi. Pana la pauza, Romania a defilat, 11-18.

La reluare, Germania s-a apropiat periculos, 13-18 (min. 33) si 18-19 (min. 41), profitand de caderea deja antologica a Romaniei, care de la 7 goluri diferenta pe care le-a avut in prima parte s-a vazut aproape egalata, marcand o singura data in primele 11 minute, prin Ramona Maier, de la 7 metri. Minutul 42 a fost negru pentru Romania, fiind egalata de Baumbach, 19-19, dar Maier a salvat "onoarea", marcand primul gol din actiune al Romaniei, 19-20. Meirosu a inscris si ea, pentru 19-21, iar criza a parut sa treaca dupa ce tot ea si Luca au marcat pentru 19-23 (min. 46). Doua "lovituri" ale Ionelei Gilca au dus scorul la 20-25, cu 12 minute inainte de final, respectiv 21-28 (min. 50). Desi totul parea terminat, Baumbach a readus Germania in joc, 25-28 (min. 52), profitand si de pasele gresite ale liniei de 9 metri ale Romaniei in faza ofensiva.

Cu sase minute inainte de final, pulsul crescuse din nou, 27-29, dar Meirosu a tinut Romania la suprafata, 29-32 (min. 57), iar la cea de-a 22-a interventie a Luminitei Dinu, confruntarea parea ca s-a incheiat. Dar, Romania a repetat scenariul de infarct din meciul cu Franta, capotand prea devreme, iar Jurack, Krause si Baumbach au dus meciul in prelungiri. Scor la finalul timpului regulamentar, 32-32.

Jurack a continuat si in prelungiri sa "gaureasca" plasa portii Romaniei, 33-32, in timp ce tricolorele au ratat de trei ori. Krause a marit la 34-32 (min. 63), Lecusanu a redus, 34-33, Luca a ratat dupa ce Dinu aparase, iar cu 55 de secunde inaintea incheierii primei reprize de prelungiri, Lecusanu a fost eliminata, direct cu cartonas rosu, pentru un fault dur la Jurack. Bese a faultat-o si ea pe aceeasi Jurack, primind doua minute, astfel ca Romania a ramas in patru jucatoare (min. 65). Scor 34-33.

Ultimele cinci minute au fost de cosmar pentru Romania. Worz a marit diferenta, 35-33, Jurack a fost eliminata, Maier a inscris cu bolta de la 7 metri, 35-34 (min. 68), si tot ea a egalat pe contraatac, 35-35. Nechita a ratat apoi in cel mai important atac al prelungirilor, cu un minut inainte de final si superioritate numerica a Romaniei, iar Melbeck a marcat dupa ce ratase de la 7 metri, 36-35. A fost ultimul gol al meciului, care a consfintit victoria pe deplin meritata a Germaniei, nu prin prisma valorii, ci mai ales a credintei lor in succes pana in ultima secunda. Hora bucuriei de la mijlocul terenului a fost privita de pe margine de jucatoarele Romaniei, care raman cu consolarea ca vor fi gazdele turneului preolimpic din luna martie.

Marcatoarele echipei Romaniei au fost Meirosu 12, Maier 9, Gilca 7, Luca 4, Lecusanu 2, Nechita 1, in timp ce pentru Germania s-a remarcat Jurack, cu 12 goluri.

In luna martie a anului viitor, nationala Romaniei va fi gazda unuia dintre turneele preolimpice, la JO de la Beijing obtinand calificarea directa doar Norvegia, in calitate de campioana europeana en-titre si Rusia, in calitate de finalista a CM din Franta.

In meciul de clasament pentru locurile 5-6, Franta a invins greu Coreea de Sud, tot duminica, cu scorul de 26-25 (12-13), in timp ce in partida pentru locurile 7-8, Angola a invins Ungaria, cu scorul de 37-36 (17-20).