Romania-Croatia: 1-2

Apropo.ro / 12.02.2009, 00:14
Chiar daca a facut o prima repriza buna, nationala lui Piturca a fost dezorganizata pe final, nu a stiut sa profite de ocaziile pe care le-a avut, scrie Sport.ro.

"Nu stiu daca m-a lamurit. Am intalnit un adversar valoros. Pacat ca s-a terminat asa. In rima repriza am aratat ca jucam un fotbal bun si puntem invinge orice echipa. Am primit goluri din faza fixa fara ca adversarul sa isi creeze ocazii. Nu este important rezultatul. Acesta este doar un test, din care o sa trag cateva concluzii.

Ma ingrijoreaza ca luam goluri din faze fixe. Le-am atras atentia jucatorilor si cred ca stiau toti ce au de facut. Trebuiau sa stea la 17-18 metri de poarta. Ei s-au retras si uitati-va ce gol de curtea scolii am luat. Le-am spus jucatorilor ca Serbia si Austria sunt si mai periculoase pe faze fixe. Jocul nu a aratat ca adversarul este deja in competitii oficiale. Ne-am creat ocazii bune de a marca, dar a castigat echipa care a avut mai multa sansa. Toti jucatorii care au intrat in teren au aratat lucruri bune. Vom vedea dupa meciurile oficiale care urmeaza. M-a suparat toata apararea" a  spus Piturca.

Mai multe detalii despre meciul Romania-Croatia, pe Sport.ro.

Sursa foto: MediafaxFoto