Romania-Franta 21-31

Apropo.ro / 18.01.2009, 11:10
Romania a debutat aseara la Mondialele de handbal cu o infrangere in fata Frantei.

Nationala de baieti a Romaniei a debutat aseara nefericit la Campionatul Mondial de handbal din Croatia, fiind invinsa de Franta cu 31-21 (12-9). Rezultatul era previzibil avand in vedere valoarea din acest moment a celor doua echipe: Franta – campioana olimpica, iar Romania – calificata dupa 14 ani la Mondiale.

A suprins neplacut diferenta mare de scor, nu mai putin de 10 goluri. Franta a condus permanent si s-a impus fara sa forteze, desi in repriza a doua a jucat mai mult cu rezervele. Romania a marcat primul gol la Mondiale abia in minutul opt, cand a punctat Vali Ghionea.

In tabara tricolora au aparut si prima situatie tensionata. In momentul in care a fost schimbat, Rares Jurca a lovit cu piciorul intr-un scaun si i-a aruncat o privire manioasa antrenorului Aihan Omer.

Asta-seara, de la ora 18.00, in cea de-a doua etapa din prima faza a grupelor, Romania va infrunta Ungaria.

Mai multe detalii despre meciul Romania-Franta, pe EVZ.ro.

Sursa foto: MediafaxFoto