Romania scufunda Italia chiar la Roma

Apropo.ro / 23.07.2009, 08:54

La CM de Polo de la Roma, Romania a invins Italia, scor 6-5, dupa un meci dramatic si are asigurat locul 2 in Grupa D, scrie Prosport.

Daca invinge SUA vineri, Romania ajunge direct in sferturile competitiei. Meciul a fost deosebit de tensionat, Italia conducand pana in ultima repriza, atunci cand Romania a profitat de o eliminare obtinuta cu 100 de secunde inainte de final si Edi Andrei a prins un sut de vis, aducand tricolorii in Paradis. Echipa noastra prelua pentru prima oara conducerea, chiar daca a fost condusa si la doua goluri diferenta.

Deciziile celor doi arbitrii au starnit de multe ori rumoare in tribune si in apa, reusind sa enerveze ambele echipe. Romania a avut trei jucatori eliminati definitiv, dintre care doi fundasi, iar italienii au avut parte de doua astfel de decizii. Unul dintre cei mai buni de pe teren a fost portarul Dragos Stoenescu, acesta parand ultimul atac italian cu 30 de secunde inainte de final.