Rusia mai buna ca Olanda!

Apropo.ro / 22.06.2008, 09:30
Rusia s-a calificat in semifinalele Campionatului European de fotbal, dupa ce a invins, aseara, cu scorul de 3-1 dupa prelungiri, Olanda.

Rusia s-a calificat in semifinalele Campionatului European de fotbal, dupa ce a invins, aseara, cu scorul de 3-1 (1-0, 1-1), dupa prelungiri, Olanda, intr-un meci disputat pe stadionul St. Jakob Park, din Basel.

Rusia a deschis scorul prin Pavliucenko in minutul 56, iar Van Nistelrooy a restabilit egalitatea in minutul 86.

Dupa 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, iar in reprizele de prelungiri Rusia a mai punctat de doua ori, prin Torbinski in minutul 112 si Arsavin in minutul 116.

Olanda: 1. Van der Sar – 21. Boulahrouz (3. Heitinga ’54), 2. Ooijer, 4. Mathijsen, 5. Van Bronckhorst – 17. De Jong, 8. Engelaar (20. Affellay ’62) – 18. Kuyt (7. Van Persie ’46), 23. Van der Vaart, 10. Sneijder – 9. Van Nistelrooy. Antrenor: Marco van Basten.

Rusia: 1. Akinfeev – 22. Aniukov, 4. Ignasevici, 8. Kolodin, 18. Jirkov – 11. Semak – 9. Saenko (7. Torbinski ’80), 20. Semsov (15. Bilialetdinov ’69), 17. Zirianov – 10. Arsavin – 19. Pavliucenko (21. Sicev ‘115). Antrenor: Guus Hiddink.

Cartonase galbene: Boulahrouz ’50, Van Persie ’55, Van der Vaart ’60 / Kolodin ’71, Jirkov ‘103, Torbinski ‘110.

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Slovacia, formata din Lubos Michel (central), Roman Slysko si Martin Balko (asistenti). Rezerva a fost elvetianul Massimo Busacca.

In semifinale, Rusia va intalni, la 26 iunie, castigatoarea partidei Spania – Italia, ultima din sferturile de finala, ce va avea loc, duminica, la ora 21.45, la Viena.