Soc pe San Siro! Arsenal a eliminat pe AC Milan!

De: Mirel Mircea / 05.03.2008, 10:34

Zi neagra pentru AC Milan. Detinatoarea trofeului Ligii Campionilor a ratat calificarea in sferturile de finala, fiind eliminata de catre "gasca nebuna" de la Arsenal.

Pustii lui Arsene Wenger au predat o lectie de fotbal "diavolilor" milanezi chiar in fieful acestora. Cu Cesc Fabregas in zi de gratie, "tunarii" nu le-au dat nicio sansa jucatorilor milanezi.

AC Milan nu a reusit decat intr-o singura faza sa puna in real pericol poarta lui Almunia, in timp ce atacurile lui Arsenal produceau de fiecare data fiori in randurile batranei defensive milaneze.

Astfel, superbele goluri marcate de Fabregas (’84) si Adebayor (’90+2) nu au facut decat sa confirme suprematia lui Arsenal si sa reitereze ideea ca la Milan e timpul unei intineriri.

Iata si celelalte rezultate inregistrate ieri in mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor:

FC Barcelona – Celtic Glasgow – 1-0 (in tur 3-2). A marcat: Xavi ‘3

FC Sevilla – Fenerbahce – 3-2 (in tur 2-3). Au marcat: D. Alves ‘5, Keita ‘9, Kanoute ’41 / Deivid ’20, ’79. Fenerbahce s-a calificat in urma loviturilor de departajare.

Manchester United – Olympique Lyon – 1-0 (in tur 1-1). A marcat: Cristiano Ronaldo ’41

Astazi se disputa meciurile:

FC Porto – Schalke 04 – in tur 0-1

Real Madrid (Spania) – AS Roma – in tur 1-2

Chelsea – Olympiakos – in tur 0-0.

Partida Internazionale Milano – Liverpool, in tur 0-2, se va disputa marti, 11 martie, de la ora 21.45.

Trimite urari de martisor prin Free Sms!