Olanda a incaltat de trei ori „Cizma”

Apropo.ro / 10.06.2008, 09:11
Olanda a incaltat de trei ori
Olanda a umilit, ieri, cu 3-0 (2-0), campioana mondiala Italia, in al doilea meci al grupei C de la Euro-2008, din care face parte si Romania.

Olanda a umilit, ieri, cu 3-0 (2-0), campioana mondiala Italia, in al doilea meci al grupei C de la Euro-2008, din care face parte si Romania, golurile batavilor fiind marcate de Ruud van Nistelrooy, Wesley Sneijder si Giovanni van Bronckhorst.

In prima repriza jocul a fost unul deschis, in viteza, in care olandezii au surclasat campioana mondiala, lipsita de luciditate in fata portii, ajutati si de o eroare de arbitraj la deschiderea scorului.

Dupa pauza, Italia a incercat sa reduca din handicap, insa suturile lui Toni, Del Piero, Pirlo sau Grosso fie au ocolit cadrul portii, fie au fost respinse de portarul Edwin van der Sar, in timp ce olandezii au fost echipa mai periculoasa si cu un joc mai consistent.