Standard Liege-Steaua, scor 2-2, în prima manșa a turului III

Apropo.ro / 10.08.2006, 09:28
Echipa Steaua București a încheiat la egalitate, scor 2-2 (1-1), meciul disputat, miercuri, în deplasare, cu Standard Liege, contând pentru prima manșa a turului III preliminar al Ligii Campionilor. Steaua a deschis scorul în minutul 8, prin Sorin Paraschiv, care a marcat

Steaua a deschis scorul în minutul 8, prin Sorin Paraschiv, care a marcat cu un șut din interiorul careului, lateral stânga, la colțul lung.

Formația belgiana Standard a restabilit egalitatea în minutul 17, când Milan Rapaici a înscris la colțul scurt, dintr-o lovitura libera de la 17 metri lateral dreapta.

Gazdele au trecut în avantaj în minutul 52, când același Rapaici a marcat cu un șut la colțul lung, din interiorul carelui, lateral stânga, dupa o centrare ce a depașit toți jucatorii aflați în careul stelist.

Steaua a restabilit egalitatea în minutul 79, când Petre Marin a înscris cu un șut de la 18 metri lateral dreapta, la colțul lung.

Standard: 16. Renard – 2. Deflandre, 3. Coelho, 19. Sarr, 20. Matias – 8. Defour (24. Pelaici ’79), 22. Geraerts, 27. Fellaini, 11. Rapaici – 23. Jovanovici, 76. Sa Pinto (9. Bouchouari ’89). Antrenor: Joahn Boskamp.

Steaua: 13. Carlos – 18. P. Marin, 3. Goian, 24. Ghionea, 15. Neșu – 7. Oprița (17. E. Baciu ’90), 20. Lovin, 22. Paraschiv, 16. Nicolița (11. Boștina ’79) – 10. N. Dica, 9. V. Badea (14. Cristocea ’62). Antrenor: Cosmin Olaroiu.

Cartonașe galbene: Fellaini ’69, Geraerts ’89 / Ghionea ’15, Neșu ’16.

Meciul a fost arbitrat la centru de rusul Valentin Ivanov.

La meciul disputat pe stadionul „Maurice Dufrasne – Sclessin” au asistat 20.000 de spectatori.

În urma avertismentului primit în acest meci, Sorin Ghionea este suspendat pentru partida retur cu Standard, pentru cumul de cartonașe galbene. Ghionea a mai fost avertizat și în returul cu ND Gorica, din turul II preliminar al Ligii Campionilor.

Golul înscris de Milan Rapaici în minutul 17 al meciului de la Liege a fost primul încasat de Steaua în acest sezon.

Steaua s-a calificat ultima oara în grupele Ligii Campionilor în 1996, dupa ce în turul II preliminar a întâlnit tot o echipa belgiana, FC Bruges. Atunci, manșa tur s-a disputat tot în Belgia și s-a încheiat tot cu scorul de 2-2, iar în retur „roș-albaștrii” s-au impus, la București, cu scorul de 3-0.

Meciul retur se va disputa în 23 august, la ora 20.30, pe Stadionul Național din Complexul Sportiv „Lia Manoliu”.

(Narcisa Tomulescu; [email protected], Eugen Gheorghe; [email protected])