Steaua a fost eliminata din Europa

Apropo.ro / 28.11.2007, 12:18
Echipa Steaua București a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul susținut, marți, pe teren propriu, în compania formației Slavia Praga, în etapa a cincea a grupei H a Ligii Campionilor, și a ratat orice șansa de a se califica în Cupa UEFA.

Steaua a deschis scorul în minutul 12. La o angajare în adâncime a lui Nicolae Dica pentru Valentin Badea, atacantul a trimis mingea în poarta din cadere la o bâlbâiala a fundașilor de la Slavia Praga.

Slavia a egalat în minutul 78, prin Senkerik, care a reluat de la șase metri o centrare venita de pe partea dreapta.

Steaua: 1. Zapata – 13. Emeghara, 3. D.Goian, 5. Rada, 15. Neșu – 26. Croitoru (84. Surdu ’76), 8. Ov. Petre, 20. Lovin (7. Bicfalvi ’65), 25. Neaga – 9. V. Badea (14. Cristocea ’89), 10. N. Dica. Antrenor: Marius Lacatuș

Slavia Praga: 28.Vaniak – 19.Krajcík, 3.Brabec, 17. Suchy, 4.Hubacek – 5. Svec (21. Belaid ’29), 23. Volesak (13. Sourek ’61), 2.Tavares, 16. Pudil – 14. Senkerik – 10. Gaucho (24. Necid ’76). Antrenor Karel Jarolim.

Cartonașe galbene: Croitoru ’44 / Hubacek ’52, Krajcik ’71, Sourek ’73

Meciul a fost arbitrat de Alain Hamer din Luxemburg, ajutat la cele doua linii de compatrioții sai Francis Crelo și Christian Holtgen. Rezerva a fost Luc Wilmes.

În minutul 8, arbitrul a anulat un gol marcat de Adrian Neaga pe motiv de ofsaid.

La meci au asistat aproximativ 14.000 de spectatori, între care și o suta de suporteri cehi.

Lacatuș nu i-a reținut în lot pe Valentin Badoi și Victoraș Iacob. Din cauza absențelor, Slavia nu a avut pe banca decât cinci jucatori.

Marius Croitoru, care a primit un cartonaș galben și al treilea în grupe, va fi suspendat pentru meciul cu Arsenal Londra, din ultima etapa.

Eric Bicfalvi, intrat pe teren în minutul 64, în locul lui Lovin, a debutat în grupele Ligii Campionilor.

La meciul cu Slavia s-au împlinit 50 de ani de la prima partida susținuta de Steaua în cupele europene.

Victor și Ioan Becali au venit la stadion alaturi de câțiva impresari, iar înaintea lor a venit și un reprezentant de la Newcastle.

Forțele de ordine au facut un control foarte drastic la intrarea în stadion, cerându-le oamenilor sa se descheie la haine, sa-și scoata caciulile din cap, la acest tratament fiind supuși și ziariștii, unuia fiindu-i luat chiar pixul.

La meciul de marți, Steaua a obținut primul punct în actuala ediție a fazei grupelor.