Steaua a fost eliminată din Europa League! Vezi rezultatele de joi și programul optimilor

De: Marian Andrei / 24.02.2012, 09:40
Echipa Steaua București a ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Europa, după ce a fost învinsă, ieri, în deplasare cu scorul de 1-0 (1-0) de formația olandeză Twente Enschede.

Chadli a înscris unicul gol al partidei în minutul 28, la o gafă a portarului Tătărușanu. În minutul 32, Chadli a mai înscris o dată, dar această reușită a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă austriacă formată din Robert Schorgenhofer (central), Alain Hoxha, Armin Eder (asistenți), Rene Eisner, Thomas Gangl (asistenți adiționali) și Alexander Harkam (rezervă).

În tur, Twente Enschede s-a impus la București, cu scorul de 1-0.

Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, în manșa secundă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa:

(+) Sporting Lisabona (Portugalia) – Legia Varșovia (Polonia) 1-0, în tur 2-2

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Europa.

Echipa Manchester City s-a calificat deja în optimile de finală ale Ligii Europa, după ce a trecut, miercuri, cu scorul general de 6-1, de formația FC Porto.

Programul meciurilor din optimile de finală ale Ligii Europa, care se vor disputa la 8 martie (turul) și 15 martie (returul):

Metalist Harkov (Ucraina) – Olympiakos Pireu (Grecia)

Sporting Lisabona (Portugalia) – Manchester City (Anglia)