Steaua Bucuresti – AEK Larnaca: 3-1! Ros-albastrii s-au calificat in 16-imile de finala ale Ligii Europa

De: Pandaru Alin Daniel / 15.12.2011, 09:57
Steaua Bucuresti - AEK Larnaca: 3-1! Ros-albastrii s-au calificat in 16-imile de finala ale Ligii Europa
Echipa Steaua Bucuresti s-a calificat in 16-imile de finala ale Ligii Europa, dupa ce a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-0), formatia cipriota AEK Larnaca, in ultima etapa a Grupei J, iar Maccabi Haifa a fost invinsa de Schalke 04, cu scorul de 3-0.

Golurile stelistilor au fost marcate de Rusescu ’55 din penalti si Nikolici ’70, ’85, in timp ce pentru ciprioti a inscris Gorka Pintado, in minutul 61.

1-0: Rusescu a transformat cu siguranta penaltiul acordat pentru faultul comis de Murillo asupra lui Nikolici.

1-1: Demetriou a centrat de pe partea dreapta si Gorka Pintado a inscris cu capul din plonjon de langa Emeghara.

2-1: Brandan a executat un corner de pe partea dreapta si Nikolici a inscris cu capul de 6 metri.

3-1: Tatu i-a pasat lui Nikolici si acesta a inscris cu un sut la coltul scurt de la aproximativ 14 metri.

In celalalt meci al grupei J, Shalke 04 a invins cu scorul de 3-0 formatia MAccabi Haifa, trimitand astfel Steaua in primavara europeana.

Clasament final Grupa J:

1. Schalke 04 – 14 puncte
2. Steaua Bucuresti – 8 puncte

3. Maccabi Haifa – 6 puncte
4. AEK Larnaca – 5 puncte.

Tragerea la sorti a meciurilor din 16-imile de finala ale Ligii Campionilor, intalniri programate in februarie 2012, va avea loc vineri.

Cealalta echipa romaneasca din grupele Ligii Europa, FC Vaslui, a fost invinsa cu 2-0, in deplasare, de catre FC Zurich si a fost eliminata din competitie.

Zurich a deschis scorul in minutul 69, prin Margairaz. Echipa elvetiana a majorat avantajul in minutul 89, prin Oliver Buff.

Vezi toate rezultatele de miercuri din Europa League!