Steaua este noul lider al Ligii I

Apropo.ro / 11.04.2008, 09:49
Steaua a invins formatia Gloria Bistrita, cu scorul de 3-1 (2-1) si a trecut pe primul loc al clasamentului din Liga I.

Steaua a invins, dupa trei ani, in deplasare, formatia Gloria Bistrita, cu scorul de 3-1 (2-1), intr-un meci disputat la Reghin si a trecut pe primul loc al clasamentului din Liga I, deoarece meciul dintre Unirea Urziceni si CFR Cluj s-a incheiat la egalitate, scor 1-1.

Ros-albastri au deschis scorul in minutul 19, prin Nicolae Dica, care a impins balonul in poarta goala, dupa ce Tatarusanu a plonjat pe langa mingea sutata de Nicolita din interiorul careului.

Acelasi Dica, cel mai bun jucator de pe teren, a reusit dubla in minutul 24, trimitand balonul la vinclu dintr-o lovitura libera de la aproximativ 18 metri, lateral stanga.

Bistritenii a redus din handicap in minutul 44 prin Toma, care a reluat cu capul in plasa, din 6 metri, dupa o lovitura libera batuta inalt, profitand si de iesirea eronata a portarului Zapata.

In minutul 62 Steaua a refacut avantajul de doua goluri. Dupa un corner executat de pe partea dreapta de Mendoza, noul intrat Hadzibulici a trimis de la cativa metri in propria poarta, presat de Dorin Goian.

"A fost o diferenta clara de valoare intre noi si Steaua. Probabil si miza partidei si speculatiile care s-au facut inaintea partidei i-au afectat pe jucatorii nostri, care nu s-au regasit. Steaua a stiut ce vrea, a fost mai pragmatica, dar au avut si noroc dupa ce au marcat repede primele doua goluri. Nu am reusit sa fim pe val dupa ce am marcat golul si sa profitam de momentul favorabil, dar stelistii cum ne-au prins, cum ne-au executat. Astazi, fotbalistii Bistritei au jucat sub ceea ce pot de fapt, a spus ioan Horoba, managerul Gloriei Bistrita.

Lacatus da indicatii elevilor sai"Practic, de acum depinde numai de noi. Daca fotbalistii mei vor fi seriosi si vor da totul in continuare, vom iesi campioni. Ne mai putem incurca pina la final, fotbalul este imprevizibil, nu este deloc usor. In urmatoarele etape, chiar daca nu vom face un joc bun precum in partida de azi, cu Bistrita, important va fi rezultatul.Traseul nostru este mai greu, dar atunci cind e greu si invingi, e mai frumos", a declarat Marius Lacatus la finalul partidei.

Gloria Bistrita: 12. Ciprian Tatarusanu, 20. Lucian Turcu, 18. Cosmin Frasinescu, 25. Dorin Toma, 24. Dan Matei, 16. Razvan Dobre, 17. Andrei Muresan, 21. Adrian Nalati, 9. Cosmin Tilinca, 7. Cristian Coroian
Rezerve: 22. Calin Albut, 15. Florin Ganea, 3. Madalin Popa, 4. Iasmin Trtovac, 8. Iulian Arhire, 17. Claudiu Codoban, 11. Sead Hadzibulic
Antrenor: Ovidiu Sabau

Steaua: 1. Robinson Zapata, 4. Pawel Golanski, 24. Sorin Ghionea, 3. Dorin Goian, 18. Petre Marin, 16. Banel Nicolita, 8. Ovidiu Petre, 23. Mihaita Plesan, 29. Andres Mendoza, 10. Nicolae Dica, 22. Pepe Moreno
Rezerve: 12. Cornel Cernea, 6. Mirel Radoi, 17. Eugen Baciu, 5. Ionut Rada, 25. Adrian Neaga, 27. Dayro Moreno, 11. Habib Habibou
Antrenor: Marius Lacatus