Steaua, Rapid si Vaslui – da, Dinamo si Gaz Metan – ba!

Apropo.ro / 26.08.2011, 10:43
Steaua, Rapid si Vaslui - da, Dinamo si Gaz Metan - ba!
Echipele Steaua, FC Vaslui si Rapid au obtinut calificarea in grupele Ligii Europa, iar Dinamo si Gaz Metan Medias au ratat prezenta in aceasta faza a competitiei, in urma rezultatelor inregistrate ieri in mansa secunda a play-off-ului.

Steaua Bucuresti a obtinut calificarea in grupele Ligii Europa in urma remizei, scor 1-1 (0-0), obtinuta in deplasare cu TSKA Sofia, dupa ce au castigat meciul tur cu 2-0. Golurile au fost marcate de Cristian Tanase, pentru Steaua, in minutul 73, si Michel Platini, pentru TSKA, in minutul 83.

Desi a fost infranta cu 1-0 (1-0) in meciul jucat in deplasare cu echipa ceha Sparta Praga, FC Vaslui a obtinut calificarea datorita rezultatului din meciul tur, in care s-au impus ci 2-0. Singurul gol al meciului de la Praga a fost marcat de Pamici, in minutul 59.

Rapid Bucuresti, cea de-a treia echipa romaneasca calificata in grupele Ligii Europa, a remizat, la Timisoara, scor 1-1 (1-0), cu echipa poloneza Slask Wroclaw. Rapidistii isi adjudecasera insa calificarea inca din meciul tur, in care s-au impus cu scorul de 3-1. Pentru Rapid a marcat Pancu in minutul 12, in timp ce pentru polonezi a punctat Sobota in minutul 90.

Celelalte doua formatii romanesti din play-off, Dinamo si Gaz Metan Medias, au ratat calificarea in grupe.

Dinamo Bucuresti a pierdut, acasa, cu scorul de 2-3 (1-1), meciul disputat cu formatia ucraineana Vorskla Poltava, dupa ce si in tur pierduse cu scorul de 1-2. Pentru Dinamo au marcat Torje in minutul 45 si Tucudean in minutul 90, in timp ce golurile ucrainenilor au fost reusite de Januzi in minutul 37 si Barannik in minutele 73 si 78.

Desi Gaz Metan Medias a invins aseara Austria Viena cu scorul de 1-0 (1-0), mediesenii au ratat calificarea, datorita rezultatului dn tur, cand a pierdut cu scoarul de 1-3. Singurul gol al partidei a fost marcat de Hoban, in minutul 40.

Tragerea la sorti a meciurilor din grupele Ligii Europa va avea loc azi.