Steaua s-a impiedicat in fata Timisoarei

Apropo.ro / 23.04.2008, 10:01
Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida disputata pe teren propriu impotriva formatiei Poli Timisoara.

Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida disputata pe teren propriu impotriva formatiei Poli Timisoara, intrerupand astfel seria de zece victorii consecutive ale ros-albastrilor, care asteapta cu sufletul la gura deznodamantul meciului de astazi, dintre CFR Cluj si FC Vaslui.

Echipa din Ghencea a deschis scorul in minutul 49 prin Goian, care a reluat cu capul din interiorul careului un balon centrat din corner de Mendoza.

In minutul 65, Artavazd Karamyan a patruns pe partea stanga, a centrat in mijlocul careului si Gigel Bucur a reluat mingea in plasa de la 10 metri.

In urma acestui rezultat, formatia din Ghencea s-a distantat la trei puncte in fata CFR-ului, care are un meci mai putin disputat, iar in cazul unei victorii a clujenilor in partida de astazi, ambele echipe vor fi la egalitate de puncte, cu trei etape inainte de finalul campionatului.

"Noi stam doar la mana noastra. Daca facem trei victorii suntem campioni. Ce se intampla cu CFR Cluj e mai putin important. Bine, daca se incurca putem avea o varianta in plus. Si eu as vrea sa castig titlul la vreo zece puncte distanta, dar credeti ca e usor? Sper sa castig al 11-lea titlu cu Steaua. Cred ca e cel mai greu, desi ca intensitate a fost cel in care ne-am luptat cu Rapid (n.r. – sezonul 1997/1998). Sper ca pe 7 mai sa sarbatorim ce realizam acum, nu ce s-a realizat in 1986. Sa fim campioni dupa o victorie in Groapa (n.r. – stadionul Dinamo) e putin credibil, dar ar fi bine. Ce se va intampla la meciul cu Buzau? Stiti cum se spune, e mai aproape de piele maioul decat camasa", a spus Lacatus.

"Ma bucur ca am reusit sa intorc toate speculatiile care au aparut in mass-media in ultima perioada referitoare la noi. Cred ca am inchis bine jocul in repriza a doua, dar va trebui sa fim si pe viitor la fel de responsabili, pentru ca pana acum am avut cateva meciuri in care nu am reusit sa ne mentinem. Am jucat destul de bine, dar cred ca am fi putut mult mai mult…" a declarat Uhrin.

Steaua Bucuresti: 1. Zapata – 18. P. Marin (9. V. Badea ’46), 3. D. Goian, 24. Ghionea, 15. Nesu – 16. Nicolita, 6. M. Radoi, 23. Plesan (27. Dayro Moreno ’77), 29. Mendoza (20. Lovin ’70) – 25. Neaga, 22. Pepe Moreno.
Antrenor: Marius Lacatus.

Poli Timisoara: 29. Pantilimon – 30. Badoi, 16. Luchin, 4. Brezinsky, 25. Milhazes – 8. Martinez (31. Abiodun ’80), 13. Shroj, 20. Vrsici (9. I. Ganea ’62), 10. Art. Karamyan (11. Arm. Karamyan ’83) – 19. Rusici, 18. G. Bucur.
Antrenor: Dusan Uhrin jr.