Steaua sus rasare, dar Lyon a fost mai tare

Apropo.ro / 22.10.2008, 00:27
Steaua a fost invinsa cu scorul de 5-3 (2-3) de formatia franceza Olympique Lyon.

Steaua a fost invinsa cu scorul de 5-3 (2-3) de formatia franceza Olympique Lyon, desi ros-albastri au condus cu 2-0 dupa primele 10 minute de joc.

Elevii lui Lacatus au avut un debut fulminant, reusind sa conduca in minutul 10 cu 2-0, gratie golurilor marcate de Arthuro si Goian.

Francezii s-au trezit din pumni si i-au sufocat pe ros-albastrii in apropierea careului lui Zapata. Inevitabilul s-a produs si Lyon a reusit egalarea tot in 10 minute, prin golurile marcate de Keita ’23 si Benzema ’33.

Finalul primei reprize i-a apartinut Stelei, care a reusit sa preia din nou conducerea pe tabela de marcaj. De aceasta data a marcat, cu capul, Ovidiul Petre dintr-o centrare perfecta a lui Banel Nicolita, in urma unei lovituri de colt.

A doua repriza a debutat cu francezii la comanda jocului, iar intrarea lui Toja a decis practic soarta partidei, acesta trimitand gresit aproape toate baloanele care au trecut pe la el..

Fred, noul intrat, a readus egalitatea pe tabela de marcaj in minutul 70, dupa o faza construita excelent de Toulalan.

Dupa numai doua minute, Benzema o aduce pe Lyon pentru prima data in avantaj in acest meci, iar stelistii isi vad naruite sperantele de accedere in primavara Ligii Campionilor.

Si pentru ca umilinta sa fie completa, Fred reuseste dubla in prelungirile partidei, iar echipa lui Lacatus isi demonstreaza inca o data limitele.

Steaua: 1. Zapata – 2. Ogararu, 6. Radoi, 3. Goian, 18. P. Marin – 8. Ov. Petre (24. Ghionea ’57), 20. Lovin (35. Kapetanos ’81) – 16. Nicolita, 10. D. Moreno, 9. Semedo (14. Toja ’65) – 11. Arthuro.
Antrenor: Marius Lacatus.

Olympique Lyon: 1. Lloris – 20. Reveillere, 3. Cris, 4. Boumsong, 11. Grosso – 17. Makoun, 28. Toulalan, 8. Juninho (6. Kallstrom ’87)- 23. Keita (9. Fred ’67), 10. Benzema (27. Mounier ’81), 7. Ederson.
Antrenor: Claude Puel.

Ce i-a lipsit Stelei pentru a se mentine in avantaj pe tabela de marcaj?

Imagine: Mediafax Foto