„Steluta” nu mai e „sora” Stelei

Apropo.ro / 26.10.2008, 22:03
Steaua nu a reusit decat o remiza, scor 1-1, in fata Gloriei Buzau, echipa ce ocupa ultimul loc in clasamentul Ligii I.

Chiar daca suporterii Stelei se asteptau la un galop de sanatate din partea favoritilor, elevii lui Pedrazzini au dezamagit, fiind incurcati de o echipa care nu obtinuse decat un singur punct in 11 etape.

In minutul 50, ros-albastri au deschis scorul prin Nicolita, care a reluat in plasa o centrare venita de la grecul Kapetanos.

Avantajul gazdelor a durat doar 6 minute. La un corner, Vlaicu s-a inaltat intre fundasii Stelei si a trimis balonul cu capul in plasa portii lui Zapata.

Nicolita a fost din nou "inger si demon" pentru echipa sa, ratand un penalty in minutul 90. Portarul buzoian Arcaba a devenit eroul partidei dupa ce a aparat lovitura de la 11 metri executata de Banel.

Dupa ce Bunica i-a incurcat pe ros-albastri in drumul spre titlu in turul sezonului trecut, se poate spune ca “Steluta” nu mai e "sora" mai mica a Stelei.

Steaua: 1. Zapata – 4. Golanski, 3. D. Goian, 24. Ghionea, 18. P. Marin – 20. Lovin, 19. A. Ionescu (23. Plesan ’67) – 7. Szekely (35. Kapetanos ’46), 10. Dayro Moreno (14. Toja ’62), 16. Nicolita – 9. Semedo.
Antrenor: Massimo Pedrazzini

Gloria Buzau: 1. Arcaba – 25. Luis Dias, 4. Diogo Silva, 15. Vlaicu, 3. Prunescu, 26. Dino Eze – 13. Aziz (2. Cretu ’90+2), 10. Litu, 5. Doicaru (22. Moreira ‘5), 19. Branco – 7. Bicfalvi (18. Vigariu ’57).
Antrenor: Mario Marinica

Cine crezi ca este vinovat pentru perioada nefasta pe care o traverseaza echipa Stelei in acest moment?

Dupa ultimele rezultate ale ros-albastrilor, ce rezultat crezi ca vor reusi in meciul cu Dinamo?