Suporterii vor folosi chibrituri la derby-ul Rapid-Steaua (Prosport)

Apropo.ro / 07.11.2008, 12:37
20 martie 2008. O zi de joi care cu greu va putea fi stearsa din memoria suporterilor rapidisti, scrie Prosport.

20 martie 2008. O zi de joi care cu greu va putea fi stearsa din memoria suporterilor rapidisti.

Era minutul 73 cand, in urma unei brichete aruncate pe teren, centralul Deaconu punea capat derby-ului cu Steaua. Cu doar cateva minute inainte, Sapunaru arunca in aer peluza giulesteana dupa un gol superb in poarta lui Zapata.

Decizia forurilor superioare a fost nemiloasa: de la 1-0 pe teren pentru rapidisti, scorul a fost transformat in 3-0 pentru stelisti la masa verde. La sapte luni de la acest eveniment, cele doua echipe se intalnesc din nou. In ciuda dificultatilor financiare, alb-visiniii au decis sa stranga randurile si si-au jurat sa razbune nedreptatea.

Capitanul Vasile Maftei a sunat adunarea:

"Va fi un meci dificil, dar avem incredere ca putem obtine un rezultat bun. Si in primavara am fost foarte aproape, dar am fost impiedicati de arbitru. De data aceasta sunt sigur ca vom castiga pe teren. Sunt convins ca nu se va mai repeta acelasi episod, deoarece s-au luat masuri serioase de securitate”.