Tot mai aproape de baraj

Apropo.ro / 17.01.2008, 10:16
Echipa nationala de handbal masculin a Romaniei a invins, miercuri, la Riga, reprezentativa Letoniei, cu scorul de 37-30

Echipa nationala de handbal masculin a Romaniei a invins, miercuri, la Riga, reprezentativa Letoniei, cu scorul de 37-30 (17-17), in cel de-al treilea meci din cadrul grupei a 3-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2009, ce va avea loc in Croatia.

Dupa primele minute de tatonare, in care gazdele au reusit chiar sa egaleze (3-3), elevii lui Aihan Omer au apasat pe acceleratie, reusind sa se detaseze, in prima faza, la trei goluri (7-4, min. 9), dupa un gol al interului dreapta Sandu Iacob. Apararea letonilor nu a fost insa usor de trecut, Romania ratand cateva oportunitati spre mijlocul primei reprize si datorita formei bune a portarului advers, Babra.

Treptat, tricolorii au pus stapanire pe joc, mai ales datorita apararii avansate si agresive, care a dus la recuperari de mingi, 10-6 (min. 15), dar letonii nu au cedat (10-9). Momentul critic a venit in minutul 22, cand extrema Pavlovici a marcat pentru scor egal, 11-11, dupa o suita de ratari ale romanilor, Letonia profitand de momentele slabe ale oaspetilor si preluand conducerea. Time-out-ul cerut de Aihan Omer n-a adus noroc, Romania ratand prin Stavrositu, in timp ce interul Klesniks a marit avantajul Letoniei, 13-11, cu sapte minute inaintea pauzei. Buricea a egalat, 13-13, la al treilea contraatac transformat, iar Toma a readus Romania in avantaj, cu o dubla, 15-13 (min. 27). Scorul pauzei a fost stabilit insa de letoni, 17-17, care au marcat de doua ori consecutiv, dupa ce Sandu Iacob adusese speranta in tabara Romaniei.

Meciul a continuat cap la cap, cu eforturi reale din partea tricolorilor de a fi la conducere, dar retezate scurt de gazde, care s-au tinut "scai" pe tabela. Pivotul Paraianu a marcat pentru 21-19 (min. 35), iar reflexele lui Laufceac in poarta, coroborate cu exuberanta lui Ghionea, pe contraatac, au dus scorul la un optimist 23-19. Letonii au continuat sa riposteze, 24-22 (min. 40), iar ratarea primei aruncari de la 7 metri acordata Romaniei, de catre Ghionea, a stimulat adversarii sa se apropie si mai mult, 24-23, si chiar sa egaleze, 24-24 (min. 43). Gazdele au fortat, marcand spectaculos pentru 25-24, dupa ce Romania condusese cu patru goluri. Sania si Iacob au readus avantajul, 27-25 (min. 46), iar ultimele zece minute ale partidei de la Riga au aratat dominatia constanta a Romaniei, care s-a impus cu 37-30, rezultat datorat si formei excelente a portarului Stefan Laufceac, care a reusit 11 interventii in 30 de minute jucate.

Marcatorii echipei Romaniei au fost Iacob si Ghionea, cate 7 goluri, Stavrositu 5, Toma si Buricea, cate 4, Petrea 3, Sania, Paraianu si Jurca, cate 2, Irimescu 1, in timp ce Letonia i-a avut in prim-plan pe Klesniks, cu 7 goluri, si Uscins, cu 6.

Cele doua nationale s-au mai intalnit si in preliminariile pentru Campionatul European din 2008 si in preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2007, Romania avand la activ patru victorii in fata Letoniei.

Aceasta este a treia victorie a Romaniei in grupa a 3-a preliminara, fiind lider, cu 6 puncte, dupa cele obtinute in "dubla" impotriva Ciprului, cu 36-23 si 39-23. Prima clasata din grupa se va califica la barajul pentru accederea la turneul final al CM din 2009. Romania mai are de jucat un singur meci, tot cu Letonia, la Oradea, duminica, de la ora 11.00. Letonia are 4 puncte, iar Cipru zero puncte, dupa patru etape disputate.

Meciurile de baraj se vor juca in sistemul tur-retur, eliminatoriu, pe 7-8 iunie (turul), respectiv 15-16 iunie 2008 (returul). Tragerea la sorti a meciurilor din baraj va avea loc la 27 ianuarie, in Norvegia, in ultima zi a Campionatului European masculin, care debuteaza joi.