Turcii au dansat dupa cum le-au cantat portughezii

Apropo.ro / 08.06.2008, 11:24
Portugalia a invins, aseara, cu scorul de 2-0 (0-0), reprezentativa Turciei, in al doilea meci al grupei A, disputat pe Stade de Geneve.

Vicecampioana europeana Portugalia a debutat cu o victorie la Campionatul European din Austria si Elvetia, invingand, aseara, cu scorul de 2-0 (0-0), reprezentativa Turciei, in al doilea meci al grupei A, disputat pe Stade de Geneve, din Geneva.

Portughezii au deschis scorul in minutul 61, prin Pepe, care a marcat de la 13 metri, dupa un "un-doi" cu Nuno Gomes.

Scorul final al intalnirii a fost stabilit de Raul Meireles, in minutul 90+3. Cristiano Ronaldo a luat o actiune pe cont propriu pe partea stanga, i-a pasat in careu lui Joao Moutinho, acesta a pivotat langa un fundas, a prelungit pana la Meireles, care a inscris pentru 2-0.

In celalalt meci al grupei, reprezentativa de fotbal a Cehiei s-a impus, cu scorul de 1-0 (0-0), in fata nationalei Elvetiei, pe stadionul St. Jakob-Park din Basel, in meciul de deschidere al Campionatului European.

Portugalia: 1. Ricardo, 4. Bosingwa, 15. Pepe, 16. Ricardo Carvalho, 2. Paulo Ferreira, 20. Deco, 8. Armando Petit, 10. Joao Moutinho, 7. Cristiano Ronaldo, 21. Nuno Gomes, 11. Simao Sabrosa
Rezerve: 12. Quim, 22. Rui Patrício, 13. Luis Miguel, 14. Jorge Ribeiro, 5. Fernando Meira, 3. Bruno Alves, 17. Ricardo Quaresma, 6. Raul Meireles, 19. Nani, 18. Miguel Veloso, 23. Hélder Postiga, 9. Hugo Almeida
Antrenor: Felipe Scolari

Turcia: 23. Volkan Demirel, 22. Hamit Altñntop, 4. Gokhan Zan, 2. Servet Cetin, 3. Hakan Balta, 18. Kazñm Kazñm, 7. Mehmet Aurelio, 5. Emre Belozoglu, 21. Mevlut Erding, 8. Nihat Kahveci, 17. Tuncay Sanli
Rezerve: 1. Rustu Recber, 13. Emre Gungor, 15. Emre Asñk, 14. Arda Turan, 6. Mehmet Topal, 20. Sabrñ Sarñoglu, 11. Tumer Metin, 10. Gukdeniz Karadeniz, 16. Ugur Boral, 19. Ayhan Akman, 9. Semih Senturk
Antrenor: Fatih Terim

Imagine: Mediafax Foto