Uniforma pentru fotografi la prezentarea colecției Chanel

Apropo.ro / 05.10.2004, 13:50
Uniforma pentru fotografi la prezentarea colecției Chanel
Cel mai important eveniment de moda al anului, Saptamîna Modei de la Paris, a început luni, cu amenințari ale fotografilor de a boicota prezentarea colecției semnate de Karl Lagerfeld pentru Chanel, deoarece organizatorii au încercat sa le impuna o uniforma, transmite The Telegraph.

Cel mai important eveniment de moda al anului, Saptamîna Modei de la Paris, a început luni, cu amenințari ale fotografilor de a boicota prezentarea colecției semnate de Karl Lagerfeld pentru Chanel, deoarece organizatorii au încercat sa le impuna o uniforma, transmite The Telegraph.

Mulți dintre cei 250 de fotografi care participa la Saptamîna de Moda de la Paris s-au simțit ofensați de faptul ca Chanel le-a cerut sa poarte pantaloni și sacouri negre și camași albe pentru a fi „în ton” cu decorul paradei de vineri.

În invitațiile distribuite fotografilor, Chanel îi asigura ca ei vor fi în centrul atenției și își rezerva dreptul de a refuza accesul la spectacol celor care nu respecta condiția referitoare la vestimentație.

„Sîntem obișnuiți sa fim tratați drept cetațeni de mîna a doua, deși fara noi paradele de moda nu ar fi nimic”, a spus fotograful de origine româna Dan Lecca, în vîrsta de 57 de ani. „Eu însa nu ma voi îmbraca cum îmi spun ei, și vorbesc în numele a 85% dintre fotografii aflați la Saptamîna Modei de la Paris. Voi purta ceea ce port de obicei”, a adaugat el.

Un fotograf britanic și-a exprimat îndoiala privind succesul unei greve a fotografilor, iar altul a spus ca majoritatea fotografilor au venit la Paris dupa evenimentele similare de la New York, Londra și Milano și nu au hainele cerute prin bagaje. Unii au sugerat sa se supuna cererii, dar sa poarte peruci albe, pentru a-l imita pe Lagerfeld, sau nasuri de clovn.

Graziano Ferrari, fotograf de moda italian, a declarat ca se va îmbraca în mod obișnuit. „Nu ne ofera hainele pe care vor sa le purtam, nu ne-au cerut parerea și nu ne platesc pentru a aparea în filmul lor. Este ridicol”, a spus el.

Angajații Chanel care se ocupa de prezentarea de la Paris au fost dezamagiți de atitudinea fotografilor. „Cererea noastra arata cît de importanți îi consideram”, a spus un purtator de cuvînt al organizatorilor prezentarii de moda.

Mediafax