Unirea Urziceni a promovat în Divizia A

Apropo.ro / 18.06.2006, 13:06

Formația Unirea Urziceni a promovat în Divizia A dupa ce a învins, sâmbata, cu scorul de 1-0, echipa Forex Brașov, în ultimul meci al turneului de baraj pentru accederea în primul eșalon, la care au participat ocupantele locurilor secunde din cele trei serii ale Diviziei B.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Predescu, în minutul 20, care l-a învins pe Kajcsa cu un șut de a 14 metri lateral dreapta, sub transversala.

Forex a avut șansa sa egaleze în minutul 51, când Coman a trimis balonul în bara.

Forex Brașov: 12. Kajcsa – 6. Foriko (4. Vajda ’59), 3. Apostol, 19. Simion, 18. Onciu (17. Popa ’57) – 7. Bacila, 14. Stânga, 10. Manea, 15. Catana (16. Dumitru ’73) – 21. Anghel, 9. Coman. Antrenor: Adrian Hârlab.

Unirea Urziceni: 22. Preda – 16. Epaminonda, 14. Voicu (18. Odoroaba ’46), 20. Vatavu, 17. Filatov – 21. Predescu, 4. Vlad, 25. Ciubotariu (11. Pojer ’87), 8. Constantin – 19. Zaharia, 10. Gheorghe (24. Iacob ’80). Antrenor: Costel Orac.

Cartonașe galbene: Manea ’41, Popa ’67, Apostol ’74 / Filatov ’72, Zaharuia ’89, Preda ’90+2.

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Alexandru Deaconu, ajutat de asistenții Nicolae Marodin și Aurel Onița. Rezerva a fost Augustus Constantin.

Observatorii întâlnirii au fost Dumitru Mihalache și Gheorghe Constantin.

La meciul disputat pe Stadionul Național din Complexul Sportiv „Lia Manoliu” au asistat 3.500 de spectatori. Formația din Urziceni a fost încurajata de 3.000 de suporteri, în timp ce Forex a fost însoțita la București de 500 de susținatori.

În minutele 21 și 68 s-au facut pauze pentru ca jucatorii și antrenorii sa se hidrateze.

Jucatorii de la Forex Brașov au revenit pe teren, dupa pauza, cu cinci minute mai devreme, iar finanțatorul Adrian Ilie a coborât de la tribuna oficiala, i-a aliniat pe banca de rezerve și a avut o discuție mai aprinsa cu aceștia.

În primul meci de baraj, formația Forex Brașov a învins, cu scorul de 2-0, pe FC Bihor, iar în a doua partida oradenii au pierdut cu 2-4 în fața echipei Unirea Urziceni.

La meci au asistat, printre alții, Florin Marin, Nicolae Manea, Marius Stan, Vasile Turcu, Ionuț Lupecu, Doru Viorel Ursu, Dumitru Dragomir, Robert Nița și Iulian Filipescu.