Victorie de pus in blocnotes

Apropo.ro / 18.11.2001, 23:00
Fotbal intern: 900.000 biletul la negru Fotbal extern: Noaptea generalilor Alte sporturi: Calatorie in catuse Campionii au învins ieri clar (3-0), avînd emotii doar în primul sfert de ora. Pe lista marcatorilor se afla, ca de obicei, Claudiu Raducanu, atacantul

Fotbal intern: 900.000 biletul la negru

Fotbal extern: Noaptea generalilor

Alte sporturi: Calatorie in catuse

Campionii au învins ieri clar (3-0), avînd emotii doar în primul sfert de ora. Pe lista marcatorilor se afla, ca de obicei, Claudiu Raducanu, atacantul trecîndu-si în cont si o bara cu calcîiul

Steaua – Farul 3 – 0

Piturca a început meciul cu obisnuitul 4-4-2 prin care a încercat sa farîmiteze apararea oaspetilor. Dar simplitatea cu se desfasoara echipa lui Grigoras, la care este interzis jocul din mai mult de doua atingeri, pasele laterale si înapoi, toate mingile fiind îndreptate spre vîrfuri, perpendicular pe poarta, l-a facut pe antrenorul stelist sa transpire serios în primele 15 minute.

Si asta pentru ca Farul conducea la numarul de ocazii cu 3-1 dupa primul sfert de ora. Liviu Mihai (3), Negru si, mai ales, Dicu (15- singur singurel cu Martin Tudor) au jucat alba – neagra cu situatiile rarisime pe care le-au avut, fiind imitati de partea cealalta de Claudiu Raducanu.

A venit, însa, vesnica centrare a lui Florentin Dumitru si balonul s-a oprit în plasa lui Curca dupa ce a lovit ceafa lui Trica si umarul lui Senin (20). Pîna la pauza partida a înghetat, doar Claudiu Raducanu ratînd în ultimele secunde ale reprizei o noua oportunitate de marca.

Cel supranumit „Blocnotes” va rezolva însa ecuatia meciului la 10 minute de la reluare, încheind cu gol actiunea vijelioasa de pe partea dreapta a lui Florentin Dumitru si Balan. Raducanu si-a permis sa dea si o bara cu calcîiul la o centrare a aceluiasi Florentin Dumitru.

Steaua a defilat apoi, si pe fondul unei caderi a Farului, atacurile în viteza multumindu-i pe zgribulitii suporteri din tribuna, care au mai gustat aroma unui gol. Apropiindu-se la 3 puncte de Dinamo si la doua de Rapid, campionii spera într-o depunctare a giulestenilor dupa scandalul de la Brasov si într-un pas gresit al „cîinilor” în ultimele doua etape ale turului. Astfel încît iarna sa fie una blînda în Ghencea.

Filmul meciului:
@ Min. 3, „capul” lui Liviu Mihai a fost respins greu de Martin Tudor @ min. 8, sutul lui Negru a trecut putin pe lînga bara din stînga lui Tudor @ min. 10, Paraschiv a tras tare de la 20 m, dar Curca a prins în doi timpi

@ min. 13, singur cu Curca la 6-7 m, Claudiu Raducanu l-a tintit pe goalkeeper-ul advers @ min. 17, singur la 8 m, Dicu a sutat în Tudor @ 1-0, min. 19: centrarea lui Florentin Dumitru a fost reluata cu capul de la 8 m de Trica, iar Senin a deviat balonul în proprie poarta @ min. 45 plus 2, nemarcat la 6 m, Claudiu Raducanu a trimis cu capul paralel cu poarta @ min. 49, Lita a sutat din 10 m lateral stînga, dar Curca a respins în corner

@ 2-0, min. 55: Daniel Balan a centrat perfect pentru Claudiu Raducanu, care a înscris cu un sut puternic de la 6 m @ min. 66, centrarea lui Dumitru a fost reluata cu calcîiul de Raducanu, din 4 m, în bara din dreapta lui Curca @ 3-0, min. 83: Curca a respins sutul lui Mitrita pîna la Raducanu, care a marcat de la 4 m în poarta goala @ min. 90 plus 2, singur 7 m, Paraschiv a tras în Curca