Portugalia s-a predat in fata Elvetiei

Apropo.ro / 16.06.2008, 09:07
Reprezentativa Elvetiei a invins, cu scorul de 2-0 (0-0), selectionata Portugaliei, intr-un meci disputat la Basel.

Reprezentativa Elvetiei a invins, cu scorul de 2-0 (0-0), selectionata Portugaliei, intr-un meci disputat la Basel contand pentru ultima etapa a grupei A la Campionatul European de fotbal.

Elvetienii au deschis scorul prin Hakan Yakin in minutul 71, care dupa un un-doi cu Derdiyok a ramas singur cu Ricardo si a marcat de la aproximativ 11 metri.

Acelasi Hakan Yakin a inscris pentru Elvetia in minutul 83, cand a transformat un penalty acordat dupa un fault comis de Meira asupra lui Barnetta.

Viitorul antrenor al lui Chelsea, Luiz Felipe Scolari a decis sa menajeze mai multi titulari din primele doua meciuri, astfel ca Deco, Nuno Gomes, Cristiano Ronaldo sau Simao Sabrosa au fost rezerve.

Portugalia era deja calificata in sferturile de finala ale competitiei, acolo unde o va insoti si reprezentativa Turciei, care a castigat meciul impotriva Cehiei, cu scorul de 3-2, in urma unui meci nerecomandat cardiacilor.

Imagine: Mediafax Foto