Suedia a invins Campioana Europeana en-titre, Grecia

Apropo.ro / 11.06.2008, 10:04
Selectionata Suediei a castigat, cu scorul de 2-0 (0-0), meciul impotriva Greciei, Campioana Europeana en-titre.

Selectionata Suediei a reusit una dintre surprizele acestui debut de Campionat European, reusind sa castige, cu scorul de 2-0 (0-0), meciul impotriva Greciei, castigatoarea Euro 2004, disputat la Salzburg, in grupa D a Euro 2008.

Suedezul de origine bosniaca, Zlatan Ibrahimovici, a fost jucatorul care a decis practic soarta partidei cu executia sa din minutul 67, cand a marcat cu un sut de la aproximativ 17 metri.

Petter Hansson a stabilit scorul final in minutul 72, cand a speculat o neintelegere intre fundasii greci si portarul Nikopolidis si a impins nestingherit mingea in poarta.

In celalalt meci al grupei, reprezentativa Spaniei a umilit nationala Rusiei, dupa ce a invins-o, cu sorul de 4-1, in primul meci al grupei D.

Imagine: Mediafax Foto