Rapid este noul lider al Ligii I dupa victoria din derby-ul cu Dinamo

Apropo.ro / 24.08.2008, 23:26
Rapid s-a impus, cu scorul de 2-1, in derby-ul contra lui Dinamo disputat pe stadionul Valentin Stanescu din Giulesti.

Rapid s-a impus, cu scorul de 2-1, in derby-ul contra lui Dinamo disputat pe stadionul "Valentin Stanescu" din Giulesti.

Meciul a debutat spectaculos, in minutul 3 Julio Cesar a sutat in diagonala, dar balonul a trecut pe langa bara portii lui Lobont, iar Dinamo a amenintat prima oara poarta giulestenilor in minutul 6, la patrunderea in careu a lui Bratu, finalizata insa slab de acesta.

In continuare meciul s-a stins ca intensitate, cea mai importanta ocazie a primei reprize apartinand Rapidului, Spadacio sutand pe langa Lobont, dar Homei a intervenit decisiv, respingand mingea de pe linia portii .

In partea secunda jocul s-a mai animat, giulestenii au dominat mijlocul terenului si doar imprecizia lui Spadacio si parada de exceptie a "Pisicii" la lovitura de cap a lui Marius Constantin s-au opus deschiderii scorului.

Golul a picat pana la urma in minutul 69, contrar cursului jocului, atunci cand Andrade a respins in fata sutul trimis de Thiago, iar Bratu a reluat in poarta goala.

Dinamovistii au condus in Giulesti doar cinci minute, deoarece Rapidul a reusit egalarea dupa lovitura de cap a lui Ricardo Fernandes, in urma unei centrari perfecte, dintr-un corner executat perfect de Claudio "Pitbull".

In minutul 83, acelasi "Pitbull" a trimis o centrare spre poarta dinamovistilor, Lobont a respins balonul in bara, iar mingea a ricosat fericit la Cesinha, care a reluat in plasa pentru golul de 2-1 al Rapidului.

Finalul de joc a fost foarte tensionat, dar Dinamo nu a mai reusit sa se apropie periculos de poarta lui Andrade, iar Rapidul reuseste astfel prima victorie pe propriul teren in fata "cainilor" dupa doua sezoane.

Rapid: 99. E. Andrade – 24. Maftei, 3. Fernandes, 23. M. Constantin, 14. Perja – 15. C. Lazar, 4. J. P. Andrade – 30 Spadacio (87. Pitbull ’68), 10. Julio Cesar (16. Herea ’89), 7. Cesinha – 21. Djalovici.
Antrenor: Jose Peseiro.

Dinamo: 1. Lobont – 6. Homei, 30. Tamas, 4. Moti, 3. Pulhac – 22. Torje (29. Diakite ’64), 25. Ropotan, 8. Bostina (26. Thiago ’69), 20. Ad. Cristea – 15. Fl. Bratu, 9. M. Niculae (10. Danciulescu ’77).

18. 17 FC Gloria Buzau 5 0 0 5 2 11 -9 0

CONCURS: Castiga zilnic cate un DVD de la Apropo.ro si ProVideo!

Sorana Carstea si Monica Niculescu ai pierdut in meciul de tenis disputat sambata la New Heaven, in fata lui Kveta Peschke si Lisa Raymond.

Rudel Obreja a starnit un scandal monstru la Jocurile Olimpice (VIDEO)

Rudel Obreja a declarat ca 70% din meciurile de la aceasta editie a Jocurilor Olimpice au avut arbitri desemnati neregulamentar. Presedintele Federatiei Romane de Box a…